Edis

Proč se to tak děje?

S holkama jsme ve škole probíraly omdlívání. Jedna už s tím a zkušenosti. Klekle se prý na bobek na špičky a opřete se pěstmi o zem. 30 vteřin zhluboka dýcháte a máte zavřený oči. Pak se prudce zvednete a začnete si škrtit krk. Pak kamarádka spadla na zem a asi za 5 vteřin se probrala a o něčem nevěděla.
Může to nějak ublížit? Proč to tak je ? Díky
Doplňuji:
dělaly jsme jí záchránu při tom pádu :D

Nejlepší odpověď
Stanislav

No je vidět, že kamarádka je blbá.

Další odpovědi
Pájo

Tohle počínání sestává z několika fází:

1.) 30 vteřin prohloubeného dýchání, tzv. holotropního dýchání
Toto dýchání už samo o sobě vyvolává jiné stavy vědomí. V nejširším slova smyslu je holotropní dýchání charakteristické pro mnoho různých přístupů, včetně různých šamanských praktik, domorodých léčitelských obřadů, určitých forem hypnózy a jiných psychoterapeu­tických a duchovních praktik.

2.) prudkým zvednutím dochází k tzv. akutní hypotenzi, která způsobí i synkopu (krátkodobou ztrátu vědomí)
Dochází k prudkému poklesu tlaku krve v tepnách, krev (rychlým vztykem) městná v dolních končetinách, mozek se nestíhá prokrvovat. Náhlý pokles krevního tlaku způsobuje mžitky před očima, rozostřené vidění, točení hlavy, mdloby, celkovou nevolnost.

3.) přiškrcením krčních tepen jen prohloubí nedokrvení mozku a tak „snáze ztratí vědomí“ a omdlí

4.) na zemi se jí mozek dokrví a vědomí se obnoví

Mozková tkáň je vůbec jednou z nejcitlivějších na dodávky kyslíku a již po několikaminutové zástavě krevního oběhu dochází k odumírání neuronů.

Jako experiment super, ale příliš často by to dělat neměla.

terry

Krom toho, že si může rozbít hlavu, každá chvíle v bezvědomí mozku logocky škodí.
Co by tvá „inteligentní“ kamarádka dělala, kdyby se za 5 vteřin neprobrala?
Doplňuji:
Když jí nefunguje mozek, tak jí je ta záchrana při pádu prd platná.

huxa

všichni kárají a přitom neodpoví ani na otázku…
ty si vlastně změníš tlak a škrcením si zamezíš okysličování krve, pomalá neokysličená krev je nejlepší ve stoje k tomu, aby jsi omdlela ;)

M.

Aneb „Jak se dnes může bavit i vaše dítě.“ :)
Doplňuji:
Jinak ano, může se toho stát dost.
Nemusí se probudit, může se o něco bouchnout, jak hlavou, tak celým tělem. Taky si může poškodit paměť, i vlastně celý mozek.
Přemýšlejte trochu, prosím.

bubukaa

Jak tě může jen napadnout něco takového zkoušet. Samozdřejmě. Už i při pádu si můžeš rozbít hlavu nebo něco zlomit…

Kamionacka09

To je hnusny,s tim si nezahravejte!

Reuef

nahle se zastavi privod krve do mozku – uz tohle je dost nebezpecny…radeji ji v tom nepodporujte