Proč se těm výborným langošům říkává langoše a kdy vlastně vznikly?

Kdo je vymyslel?

Název je tak trochu romský/cikánský nebo se mi to nej zdá?

Pamatuji stánek s langoši. Potíral je mistr česnekem, polil kečupem a posypal strouhaným sýrem a to vám pak byla taková dobrota, že jsem se vždy těšil více na langoše jak do vody. Dnes si leda tak nechám zajít chuť, protože nejen, že žádné langošovic-stánky nikde nevidím, ale kdybych si tam poprosil o bezlepkový langoš, tak by mě tak leda potřel ruku česnekem, polil kečupem, ale sýr by už nastrouhat nestihnul!

PS: Nenašel by se recept, abych měl představu jak se langoš robí?

Nejlepší odpověď
Arne1

Langoše jsou původně maďarské smažené placky z kynutého těsta. Recept se rozšířil na území bývalého Uherska do států, jako je Rumunsko, Ukrajina (Podkarpatsko) a Srbsko (především v okolí Subotice), na Slovensko (sever Uherska), a později také do českých zemí. Kromě domácí přípravy jsou langoše v těchto zemích také často dostupné jako sortiment malých provozoven rychlého občerstvení. V Česku jsou nejčastěji potřeny kečupem a česnekem a posypané strouhaným eidamem, případně s vynecháním některé z těchto ingrediencí.
Slovo langoš pochází z maďarského výrazu láng, česky plamen, protože bylo zvykem, že se opékaly blízko plamenů. Původně se vyráběly z těsta na chléb a ve dnech, kdy se pekl chléb, se podávaly ke snídani

Recept:
http://www.re­cepty.cz/recep­t/langose-470

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Lango%C5%A1

Další odpovědi
Gerda

Langoš pochází z maďarského „lángos“ (výsl. lángoš) a znamená „plamenný, hořící“ (láng = plamen).