proč se takové ty svíticí věci(fluorescenční) nejlépe nabijou UV světlem???

jsou z toho třeba takové hvězdičky, které se dětem lepi na zeď, nebo laky na nehty, svíticí tkaničky, apod.....

Odpovědi
arygnoc

UV svetlo má vyššiu energiu (teda tie fotóny) a dokážu „vyraziť“ z atómov fluorescenčnej látky vyraziť ďalšie fotóny (vo viditeľnom svetle) – tie sa emitujú pri prechode elektrónov na nižšiu energetickú dráhu.

V podstate fotóny UV žiarenia narazia na atóm, urobia v ňom „chaos“ a pri usporiadaní sa dotyčného atómu sa elektróny „ukladajú“ na najvýhodnejšie dráhy, teda na dráhy s najnižšou energetickou náročnosťou, pričom nadbytočnú energiu (i z toho UV fotónu) vyžarujú v podobe viditeľného svetla (fotónov s menšou energiou, teda fotónov viditeľného svetla).

mosoj

Tak já bych řekl že se jedná o fosforescenci, ale princip je podobný.