Hlada

Proč se staví tunely do zatáčky?

Všimnul jsem si, že dlouhé železniční i silniční tunely mají na začátku a na konci zatáčku. Z jakého důvodu se tak staví?

Nejlepší odpověď
jmhad

Je to kvůli odvětrávání.Složité výpočty z termiky nebudu uvádět.

Další odpovědi
Amie

Zřejmě z důvodu terénu nebo aby zpomalili dopravu. Taková bouračka v tunelu není žádná procházka růžovým sadem. Navíc tam není moc dobře vidět.

Alesh

Částečně to bude z důvodu, že zkrátka, když je ta ražená vzdálenost velká, tak to málokde půjde udělat úplně rovně. A druhý důvod, který mě napadá je, že je v tom nějaká psychologická zábrana, aby ho lidi nechtěli prolézat, když nevidíš světlo na konci tunelu spíš do něj nevlezeš. 😉
Jinak zkus někde najít rovný úsek dálnice (teď nemám na mysli zvlnění, ale zatáčky). Dálnice se staví jako navazující oblouky, aby řidič nechrápal, výjimkou je kus D1, kde jsou i atypická svodidla. Tento úsek byl plánován jako záložní letiště pro vojenské účely za komančů.