annas

Proč se sněhulák začal stavět jako symbol hladu a strachu?

Jakou má historii? Mají všude ve světě sněhuláci stejnou podobu?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Nemusí mít všude stejnou podobu, někde stavějí zvířata, podoby lidí .....Stavění sněhuláků patří mezi poměrně staré tradice, nicméně kdy přesně lidé začali stavět skulptury ze sněhu, je však zcela neznámo. První písemné zmínky o sněhulácích lze nalézt už v 16. století, a to přímo u Shakespeara.

Sněhulák byl zpopularizován v průběhu 18. století. V roce 1770 se v jedné knížce pro děti vydané v Lipsku poprvé objevuje jeho název (Schneemann). Pravděpodobně nejstarší vyobrazení sněhuláka je na mědirytině Daniela Chodowieckého, kde je znázorněn jako personifikace zimy a třeskutého mrazu, maje přitom hrozivý výraz ve tváři a koště v ruce.

V 19. století se pozvolna začal měnit přístup lidí k zimě, která již neznamenala jen čas strádání, a sněhulák se tak ve vyobrazeních tohoto ročního období objevuje výrazně častěji. V této době také získal vizáž „normálního člověka“, svůj charakteristický tvar a přívětivý výraz. Stal se oblíbenou dětskou zábavou a motivem ilustrací pro děti.

Zdá se, že obraz přátelského symbolu zimy ovlivnila koncem 19. století i rostoucí popularita vánočních pohlednic a novoročenek, na nichž byl často umístěn. Po roce 1900 se začal objevovat také jako figurka na vánočním stromečku a později začal být také využíván k reklamním a propagačním účelům

Také jsem neslyšela ani nečetla, že by měl symbolizovat hlad a strach
.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sn%C4%9Bh­ul%C3%A1k

Další odpovědi
anonym

Co se tyce podoby-tak je asi trochu rozdilna,a jinak si myslim,ze zima byla drive bidou pro chudy lid.Jinak nevim,jen uvazuji.

vagra

Podoba sněžných mužů se proměňovala nejen v místě, ale i v čase. V modlitební Knize hodinek uložené v Haagu a vydané roku 1380 jsou první zmínky o tvorbě sněhuláků, pripomíná je i W. Shakepeare ve hře RIchard II. z r. 1590.
Údajně nejstarším zobrazením sněhuáka je pak mědrytina z r. 1778 od polského grafika D. Chodowieckého, na níž čtveřice dětí metá sněhové koule na sněhuláka velikosti dospělého muže.
Sněhová figura je zde ještě zosobněním zimy a mrazu, čemuž odpoovídá její hrozivý výraz.
Teprve v 19. stl. se přístup k zimě mění, lidí ji přestávají vnímat jako období mrazu a hladu a získávají k zimě pozitivní přístup. Proto se sněhulácí usmívají.

Zdroj: tisk

Elk

Tohle jsem nikdy neslyšel, myslím, že se staví spíše jako symbol zimy a dětských radovánek.