Proč se smůla lepí na paty a ne na nějakou jinou část těla?

Doplňuji:
Já nepsal,„že si mi lepí…“,ale vy asi neznáte to rčení!

Nejlepší odpověď
hanulka11

zaleží kam si ji napatláš …ale logické je když jdeš tak ji máš nejspíš na patách
Doplňuji:
ale dobře známe přísloví ale když ses tak zeptal ??????

Další odpovědi
Drap

Zkus codit bosý v lese, nebo v místech ,kde se pracuje se smolným dřevem. Nejvíce budeš mít zalepené paty.

jendahun

Jak komu.Mě se pravidelně lepí smůla na zadek a manželka pak doma vyvádí,že to nejde vyprat.Sedám na kdejaký pařez.Nevím proč zrovna na paty.Asi že jde někomu v patách.

Vlk-Gabriela

Podle mě je ve výrazu myšleno, že do smůly šlápneme a ona se na nám přilepí na paty. Podobně jako žvýkačka či něco nevoňavého. Ale přesně netuším. Vím jen, že tenhle pojem smůly vzniknul podle stromové pryskyřice která je lepkavá.