Verule

Proč se slovensky „kočka“ jako zvíře řekne „mačka“ a výraz pro dívku není „mačka“, ale „kočka“?

no možná se otázka bude zdát komplikovaná, ale tak snad si poradíte .. :)

Nejlepší odpověď
Ella

protože mačka je zvířátko =) asi se prostě vžil ten český výraz, přece jen by to bylo divné, kdyby pánové říkali „to je ale mačka!“ =D ta „kočka“ zní mnohem líp =)

Další odpovědi
led

Čo si pomyslíte pri vetách:
Cz: Támhle jde kočka s kočkou
Sk: Tam ide kočka s mačkou

Páni si pri sloveskej vete hneď jednoznačne predstavia dievča svojich snov idúce s mačkou
A v českej vete sú dve možnosti…

Džuls

Úplne súhlasim s Ellou. Mačka je zvieratko a bolo by zvláštne, keby na nejakú peknú dievčinu niekto zakričal, že : ,, mačka" . Kočka je u nás jednoducho krásavica, alebo aj cica sa ešte zvykne používať … 🙂