Lgee

Proč se sem nemůže dávat fotka, která „porušuje“ autorská práva?

Pochopím když někoho vyfotím třeba na ulici a dám to sem, ale když je to volně na internetu, tak to přece není porušení autorského práva, ne?

Nejlepší odpověď
ivzez

Řada fotek působí dojem, že jsou „volně v internetu“,
to ale neznamená, že jsou volně použitelné i kdekoliv jinde.

U fotek osob jde o porušení hned dvou zákonů
→ autorského (nemáte souhlas fotografa a
→ na ochranu osobnosti (nemáte souhlas vyfotografova­né osoby)

I v případě, že fotku stáhnete z některé galerie,
kterým vyfotografované osoby i autoři svůj souhlas daly/i,
je nutné číst licence, za kterých lze fotky použít.

Stáhnete-li si takovou fotku k osobnímu užití
a použijete-li např. jako pozadí na plochu svého PC,
bude to pravděpodobně v pořádku (většina licencí,
které jsem četla, toto umožňuje).

Zveřejnění fotek jinde už je jiná kategorie užití díla.

_______

Doplňuji:

A protože takové obrázky porušují i zdejší pravidla.
Můžete sem vkladat věci neporušující zákony.

Při vkládání obrázku máte navíc informaci,
že obrázek lze vložit pouze v případě, že neporušuje něčí práva
[parafráze → doslovné znění si nepamatuji].

Další odpovědi
Arne1

Na Internetu jsou fotky k volnému použití i právně chráněné. U každé (nebo alespoň někde v příslušné galerii ) by to mělo být uvedeno.

Klaproth

Co to je volně na internetu? Každá fotka je autorským dílem a automaticky podléhá právní ochraně, volně nakládat s ní může pouze držitel autorských práv. Jedinou výjimkou jsou volná díla, tzn. fotky takto výslovně označené, nebo fotky pod některým typem licence creative commons. U takových fotek MUSÍ být napsáno, že jsou pod licencí CC příslušného typu. Takovou fotku smíš v souladu s licencí volně šířit (licence BY nebo BY-ND), někdy i upravovat (BY-SA), vždy pro nekomerční použití a s uvedením jména autora.

JájsemRaibek

Taky mi byla smazána otázka s fotkou, nevím zda kvůli autor. právům nebo toho co bylo na fotce, ale neřeším.
Domnívám se, že pokud bych zde dal fotku z netu – veřejně dostupnou a do otázky napsal „zdroj foto: to a to“, tak by to mohlo být v pohodě.

baghira

Pokud je to „na internetu“, dej sem jen odkaz. Zveřejnění odkazu je v pořádku. Autorská práva nechť řeší v původním umístění.

Mimochodem, mnozí uživatelé (a tím nemyslím nikoho konkrétně) mají tendenci být „papežštější než papež“. Ne každá fotka je autorské dílo chráněné zákonem.

Emefej

Pokud je někde fotka k volnému použití, musí u ní být vždy vedle jména autora výslovně napsané „Volné dílo“ nebo „Creative Commons“. Pouze takovou fotku smíš dál volně šířit. Všechny ostatní fotky podléhají automaticky právní ochraně a bez písemnéího souhlasu držitele autorských práv je nesmíš nikde veřejně použít. Pokud je na fotce rozpoznatelná osoba, tak navíc musíš mít ještě její písemný souhlas (tady je řada výjimek, např. u veřejně známých osobností to za jistých podmínek neplatí).

Pokud chceš mít naprostou jistotu, publikuj pouze vlastní fotky (vlastnictví se před případným soudem dokazuje negativem, snímkem ve formátu RAW, v nouzi stačí i JPEG v nativním rozlišení), fotografuj pouze na veřejně přístupných místech a raději nefoť lidi.

Lamalam

Pokud je fotka výslovně označená jako volné dílo, tak jí můžeš dávat kam chceš.

Mc Merkurion

… protože OSA …

baghira

Klaproth: Ne, rozhodně není pravda, že KAŽDÁ fotka je autorským dílem. Autorské dílo je podle zákona „jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora“ – a to KAŽDÁ fotka opravdu není.