bolak

Proč se šajtli říká šajtle?

Myšleno ta fotbalová.
Doplňuji:
A „placírka“? Jak vzniklo tohle?

Nejlepší odpověď
annas

Rejzkův etymologický slovník

šajtle slang. ‘(ve fotbale) kop vnější částí
nártu’. Nějakým přenesením z něm.
Scheitel ‘pěšinka (ve vlasech), temeno,
vrchol’, jež souvisí se scheiden ‘oddělit.

Účes šajtle dělil vlasy na pěšinku – lid. druh účesu vzniklý spletením vlasů.

Další odpovědi
quentos

k doplnění: Rejzkův Etymologický slovník (str. 492) k heslu 'placírka" uvádí: „placírka slang. ‘vnitřní plochá část nohy¨; kop touto částí nohy’. Od něm[eckého]. plazieren ‘umístit (míč ap.)’ od Platz (viz plac) – ["místo“]."

iceT

A cože je to ta šajtle?Fakt to nevím…

bolak

http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/%C5%A1ajtle

bolak

annas: no jenže co má společnýho pěšinka s nártem :)

bolak

aha, teď jsem koukal že Scheitel je německej výraz i pro „vrcholný bod“, tak jestli to není nárt, jako vrcholný bod tý „spodní nohy“

annas

Já znala jen účes, pěšinka je na vrcholu hlavu.

Jinak kopům ve fotbale nerozumím, takže musíš uvažovat sám. Pozor, aby nevznikl „obskurní úlet“. 🙂