annas

Proč se růže, královna květin, nazývá také bohyní lásky?

Jaké se k ní vážou báje, pověsti atd.? Kde se všude objevovaly a objevují růže?

Nejlepší odpověď
rynek878

K růži se váže velké množství bájí, pohádek a symbolů
Podle jedné indické básně se nejkrásnější žena světa Lakšmí zrodila z rozvíjejícího růžového poupěte a stala se bohyní krásy. Růže, ze které se zrodila, byla považována za symbol božského tajemství. Podle perské pověsti byla růže darem samotného Alláha, který sněhobílou růži určil za vládkyni květin. Řekové považovali růži za dar bohů. Podle Anakreona z Tea se růže zrodila z běloskvoucí mořské pěny současně s bohyní lásky a krásy Afroditou. První křesťané považovali růži za symbol úpadku a rozkladu, ale postupně si i u nich růže vydobyla své místo. Později ji začali nazývat rajským květem a zasvětili ji Panně Marii. Jedna z legend vypráví o tom, že první růže vyrostla z kapek Kristovy krve pod křížem. Muslimové věří, že bílá růže vyrostla z kapek potu, které uronil prorok Mohamed při výstupu do nebe. V Anglii se bílá a červená růže staly symbolem dvou soupeřících rodů a krvavé války, která trvala třicet let a do historie se zapsala jako válka růží (1455 – 1485).

link.

Zdroj: http://www.pan­na.cz/herbar-rostlin.16/ruze-kralovna-kvetin.439.html

Další odpovědi
hanulka11

Růžová legenda
S pěstováním okrasných růží se podle historiků začalo na dvoře perských šáhů. Růže byla však součástí íránské kultury od úsvitu dějin. Stala se součástí náboženských spisů, umění i poezie. Jedna starobylá perská legenda vysvětluje, jak tato ušlechtilá květina přišla na svět. Rostliny si prý jednou stěžovali v nebi, že jejich vládce lotos v noci spí. Aby je usmířil, jmenoval Alláh novou královnou květin bílou růži. Slavíka její krása natolik uchvátila, že se jí rozhodl obejmout. Ostrý trn ho při tom poranil na prsou. Z kapek jeho krve pak vznikly červené růže, ozdoba všech perských zahrad

Zdroj: http://dalky.cz/cte­ni/c-kouzlo-perskych-zahrad.html