Retko

Proc se rikalo Vaše „Jasnosti“??

Jaky to ma puvod? Nebo presnejsi vyznam?

Diky

Nejlepší odpověď
annas

Oslovení Vaše Jasnosti je historický titul, který náležel šlechtici (knížeti, kteří patřili k elitě společnosti. Kníže a kněžna slyšeli dříve na oslovení Knížecí Milosti, dnes jim přináleží oslovení Jasnost (Durchlaucht), ostatní členové rodiny dle svého titulu Jasnost (jeden z českých významů lesk) nebo Excelence (doslova výtečnost). Dnes je titul Excelence vyhrazen také hrabatům a osobám vynikajícím stavem – prezidenti, předsedové vlád a ministři, generálové, velvyslanci, arcibiskupové a biskupové.
Králům a královnám patří oslovení Veličenstvo (Majestát),ostatní jsou Královská Výsost (königliche Hoheit).

Další šlechtické tituly najdete na

Zdroj: http://heraldi­ka.kulna.cz/in­dex.php?ur1=7&u­r2=3&ur3=0&sab=2&de­sign=1

Další odpovědi
LuciJe

Nejspíše se bude jednat o slovo odvozené od sousloví typu „nejjasnější pane králi“