KawiiBoo

Proč se říkalo Svatoplukovi I. „rex“ nebo „regulus“ ?

Máme to pracovního listu do školy a nikde na internetu to nemůžu najít.
Díky za odpovědi 😉
Doplňuji:
Jen prosím nepište, že se tu DÚ nezodpovídají :(
Já se to snažila najít, ale nenašla tak se obracím na Vás.

Nejlepší odpověď
annas

Jedna z informací

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:2IZ­KrijD0OkJ:pro­moravia.blog.cz/0903/kral-svatopluk+&cd=6&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-a

V roce 881 připojil Svatopluk kraj podél řeky Tisy a od roku 890 byla velkomoravskou součástí také Lužice.

Svatopluk uskutečnil též významnou společenskou a vojenskou reformu. Velká Morava potvrdila své silné postavení ve střední Evropě, a to i pokrokem ve vytváření moravské církevní samosprávy, na které se významně podílel arcibiskup Metoděj.

Velká Morava tak byla prohlášena za léno Svaté stolice, čímž se jí dostalo rovnoprávného postavení s Východofranskou říší. V pramenech té doby byl Svatopluk běžně titulován jako rex – král.Velká Morava byla prohlášena za léno Svaté stolice, čímž se ji dostalo rovnoprávného postavení s východofranskou říší. Svatopluk byl v pramenech té doby titulován jako rex (tj. král Regulus = menší král než byl král říše východofranské).

Další
Pravda je, že přestože byl Svatopluk označován jako kníže, byla jeho moc na úrovni krále, mnohé latinsky psané prameny ho označují titulem „rex“ (Kosmas například uvádí „Zuatopluk rex Moravie“), „dux“ (vévoda, kníže, vládce) nebo „comes“ (vladař, druh). Konkrétně na tabuli zmíněná bula Industriae Tuae oslovuje papež Svatopluka titulem „comes“ (z tohoto pohledu je překlad buly na nápise správný). Evidentně si v tehdejších dobách s oslovováním mocných hlavu nelámali.
Přestože nebyl vyloženě za krále korunován, moc krále nediskutabilně měl (Velká Morava byla za jeho vlády největší v historii).

Čítajte viac: http://scobak­.blog.sme.sk/c/235457­/Svatopluk-kral-starych-Slovakov.html#ix­zz2kXD6JgP1

Další odpovědi
anonym

OK – přečti si toto – http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Sväto­pluk_I._(Veľká_Mo­rava) .
😉
Tam to je…