magicm18

Proč se říká „zlom vaz“,když někomu přejeme úspěch?

Proc,se pouziva tento vyraz,abychom nekomu prali uspech?

Nejlepší odpověď
anonym

Přeje se mu něco zlého aby měl úspěch. Kdyby se přál úspěch, podle (nějakých) pověr skončil neúspěchem. Podle
http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­fo/co_znamena/co_zna­mena_kdyz_se_r­ekne_jaky_ma_vyz­nam_rceni_.html Pokud byl v dávných dobách držen palec při gladiátorských hrách nahoře, znamenalo to – „Já císař Ti daruji život “ a pokud dolů „Smrt.“ Držení palce je obdobou prvního uvedeného.

Podle pořadu v českém rozhlase zlomit vaz je obdobou poplivání pro štěstí. Přeje se to nejhorší kvůli (nějakým) zlomyslným skřítkům.:-)