dmatejek777

Proč se říká, že zdravotní a sociální pojištění platí zaměstnavatel?

Proč se říká, že zdravotní a sociální pojištění platí zaměstnavatel, když to stejně neplatí-jen to strhne z platu zaměstnance?

Nejlepší odpověď
martuti

To, co Vám zaměstnavatel strhává z platu, je jen malá část toho, co opravdu na sociálním a zdravotním státu odvede. To ani na výplatní pásce nevidíte. Nevím přesně, kolik je to procent, ale je to mnohonásobně vyšší částka, než ta, kterou odvedete Vy jako zaměstnanec.
Doplňuji:
tak jsem to dohledala : sociální platí zaměstnavatel 25% a zaměstnanec 6,5%, zdravotní platí zaměstnavatel 9% a zaměstnanec 4,5%
celkem tedy zaměstnavatel 34% a zaměstnanec 11%. stát tedy shrábne 45% z hrubého platu. až se podruhé narodím, chci být Stát. :)

Další odpovědi
Stingo

Na pásce je vidět, co zaměstnavatel zaplatí. Je to superhrubá mzda. Sociální od zamestnavatele je 25% z hrubé mzdy a zdravotní je 9%.

huxa

Protože to platí. Pokud mi dáš dvacku, zaplatím ti pivo, tudíž budu pivo platit já.

NikkiHeat

to co píšou kolegové + " jen to strhne z platu zaměstnance" ......to jako vážně???
On ti ten plat dává celý…

Emefej

Říká se to proto, protože to platí.

da ny

Dobře popsáno od martuti, ovšem není to strháváno z platu nebo mzdy, ale z hrubého platu či mzdy.
Plat pobírají státní zaměstnanci. Zaměstnanci v soukromém sektoru pobírají mzdu. Jsou tedy námezdní pracovní síly 🙂
Mzdové náklady zaměstnavatele jsou tak hrubý plat/mzda zaměstnance vynásobený 1,34.
Stát SHRÁBNE VÍCE! 45% je pouze na sociální a zdravotní pojištění. Nutno zaplatit (strhnout) ještě 15% daň z platu/mzdy⇒ po odečtu oněch odvedených 11%, slevy na poplatníka a daňovému zvýhodnění na děti.
Doplňuji:
Zaměstnanec pak obdrží tzv. čistou mzdu nebo plat :)