štamgast

Proč se říká, že si má nechat naložit pazoury do sulcu?

Nebo taky pozlatit.
Doplňuji:
Já jsem to pozlatit slyšel v ironickém smyslu-když někomu něco spadlo.

Nejlepší odpověď
annas

Dvě varianty. .Tu první jsem nikdy neslyšela. Ale hledala význam v etymologickém a staročeském slovníku.

1. pazoury – – hanlivé pojmenování pro prsty, ruce; také = drápy, pařáty.
Sulc = rosol = mnoho významů – původně lák na nakládání rybího masa. Ale již ve stč – v rosolu – být v nesnázích, dnes být v kaši, v rejži – být zbytečný.

Takže „Nalož si pazoury do sulcu (rosolu)“ = vulgární nadávka – jsi v nesnázích, protože jsi nešikovný, máš ruce levé, jsi zbytečný.

2. pozlatit – je naopak pochvala pro člověka, který všechno umí, který má zlaté ruce.
,.
Doplňuji:

Ještě k č. 2.

Dotyčný si zaslouží, aby mu ruce pozlatili, protože je má šikovné, je zručný a šikovný při práci.

Další odpovědi
Damiana

V případě pozlacení to znám v souvislosti s někým hodně zručným. Ty ruce by zasloužily pozlatit – se říká o někom zručném, řemeslníkovi, kutilovi…

To první jsem nikdy neslyšela – tipuji, že proto, že nic neumí a v sulcu bude alespoň k něčemu.

Doplňuji:
V ironickém? Tak to asi dotyčný sám neznal skutečný význam:-)

badisko

ze je levej jak savle …proste nic neumi tak at si je necha pozlatit ..a ma je jen na okrasu ..nejspis ..

annas

ad štamgast. Vždyť jsem uvedla, že má obě ruce levé, že je nešikovný, takže i když někomu něco vypadne z ruky, něco přece dělal …