annas

Proč se říká, že pláčeme jako želva?

Nejlepší odpověď
hanulka11

to se říká když nám kapou velké slzy

Mořská voda je slaná a množství soli, která by se hromadila v těle, by působilo velké problémy. A proto mají mořští savci, ale i mořští plazi, především želvy, zvláštní zařízení, jak přebytečnou sůl vylučovat. Tato sůl se vylučuje v blízkosti očí velikými žlázami, podobnými slzným kanálkům, a želvy, když vylezou na břeh, odkapávají ze žláz veliké kapky silně koncentrované tekutiny, vlastně je to silně koncentrovaný roztok mořské soli.

Želvám to pomáhá ještě v jedné věci. Když totiž želva vyleze na břeh, je v nebezpečí, že jí začnou oči zasychat, protože žije celý život ve vodě a plave s otevřenýma očima. Očima se také řídí při hledání potravy. A když si k tomu ještě představíme, že želva musí vyhrabat v jemném písku jámu, do které naklade vajíčka, a to jámu dosti hlubokou, tak se jí do očí může dostat písek. Takže ty velké „slzy“ jí pomáhají i v tom, že jí oči omývají. To lidé už dávno zpozorovali, a protože slzy si většinou spojují s pláčem, vznikla pověst o tom, že želvy pláčou.

Zdroj: http://www.ky­mir.estranky.cz/clan­ky/proc-se-rika-____.html

Další odpovědi
anonym

Oni jsou příbuzní.

Zdroj: http://www.li­dovky.cz/kde-se-vzaly-krokodyli-slzy-dps-/ln_noviny.as­p?c=A080723_000120_ln_no­viny_sko&klic=­226645&mes=080723_0