manon

Proč se říká, že je někdo někde „pečený, vařený“, když tam je často – kde nebo z čeho to vzniklo?

Nejlepší odpověď
annas

Kde a kdy toto sppjení vzniklo, se nedovíme. Mohlo to být takto – podle významu slov.
Existuje příjmení Pečený. Přezdívka vznikla z obecného slova pečeně pro člověka, který někde pobýval nehnutě jako pečeně na ¨pekáčii.

Vařený od vařiti – ve stč mělo sloveso i jiný význam = vařiti koho, ve významu vařením mučiti. (6. května se slavil svátek sv. Jana vařeného v oleji)., případně přivést k varu. To trvalo rovněž dlouho.

Takže někdo oba výrazy spojil a vzniklo z toho úsloví, že někdo je někde pečený vařený – hodně dlouho… význam se posunul na hodně často …

Staročeský a etymologický slovník .

Další odpovědi
hanulka11

asi protože se denně stále vaří a nebo něco peče, tak proto …ne?