manon

Proč se říká, že černá kočka běžící zprava doleva nepřináší smůlu, běžící obráceně ano. Proč to není naopak?

Nejlepší odpověď
annas

Zda černé kočky při pohybu přinášejí štěstí, nebo smůlu, závisí na tom, kde žijete. Sice jsem pověry o černých kočkách již vysvětlovala, ale směru pohybu se netýkaly.

Například v Německu se má za to, že černá kočka, která přeběhne cestu zprava doleva přinášet smůlu, v opačném směru štěstí. V Japonsku věří, že kočka zahání zlé duchy atd.

http://www.spi­rit.cz/index.php?op­tion=com_conten­t&view=article&id=5117:­koky-v-povrach&catid=74:ji­ne&Itemid=88

Objevují se i jiné názory. Přikláním se k tomu, že když kočka běží
doleva – k srdci – přinese potěšení, štěstí, když běží od srdce, tedy zleva doprava, štěstí odnáší, může způsobit smůlu.
Mou domněnku potvrzuje jeden zdroj, který jsem našla dodatečně.

„Máte strach, když vám přes cestu proběhne černá kočka? V tom případě je dobré věnovat pozornost směru, kterým běžela – smůlu totiž přináší, jen pokud to bylo zleva doprava!
Ale proč se těchto nevinných zvířat tak bojíme? Nejspíš je za tím strach z tajemna představovaného černou barvou noci, tajemnou levou stranou „od srdce“, no a konečně samotnou kočičí bytostí, jenž je elementem navýsost nevyzpytatelným. Podle starých legend se právě na černou kočku uměly proměnit zlé čarodějnice!“

http://www.as­trohled.cz/clan­ky/zvyky-a-tradice/patek-trinacteho/?stran­ka=14
Kočky, které jsou černé, nenosí štěstí ani smůlu. Kočka jakékoliv barvy je jen kočka …

Další odpovědi
Wang

U nás teda platí černá kočka běžící z obou stran. Vždy přináší smůlu.
Aspoň vidíte, že pravdivost pověr stojí tak říkajíc na vodě.
Věří jim ten, kdo raději své chyby připisuje osudu, náhodě, pověře, slabší psychické chvilce.