Proč se říká „Zavřu tě,až zčernáš“?

„Zavřu tě,až zčernáš“.
To někoho zavřou teprve až zčerná,nebo jej zavřou na tak dlouho,až změní barvu? A když jsem u té barvy – proč má zčernat? Proč třeba nezezelená? To je také pěkná barva.

Nejlepší odpověď
annas

Bubco, zase ta jedna z Vašich zvídavých otázek.

Domnívám se, že původ slov „až zčernáš“ pochází z Bible (Izaiáš), kdy Bůh se hněvá a vlivem jeho hněvu zčerná nejen zem, ale i lid bude jeho plameny pohlcen.

Nezbude vám než se krčit s vězni,
než padnout mezi mrtvými.

Tím vším ale jeho hněv stále nekončí,
jeho ruka se ještě chystá udeřit!

Známé, ale někdy těžko zjistitelné.

Doplňuji:
Toto úsloví je uvedeno v knize Dobrý voják Švejk od Jaroslava Haška. Nikde se ale nepodařilo prověřit, zda je autorem slovního spojení sám Jaroslav Hašek. Význam úsloví je známý – věznit někoho dlouho, zavřít někoho na dlouhou dobu.
Může souviset nejen s Biblí.

Další odpovědi
quentos

viděls někdy něco opravdu, ale opravdu shnilého? ;{)>

Tak proto se to říká.

Cullinda

Možná zčerná nedostatkem hygieny :)
Nebo to je možná tím, že některé mumie mají téměř černé zbarvení..
Po správném zpopelnění je popel, myslím, spíše světlý, tak kremace v tom asi nebude…

Miroslavst

Tak to je dobrá otázka. Nikdy mě nenapadlo o tom přemýšlet.
Prostě se to říká a je pravda, že slovo až je dvojsmyslné a vlastně nikdo neví, kdy tě teda zavřou.

Fred

Urcite zavrit na tak dlouho az zcerna, ne teprv pak…
Znam to, ale proc by mel prave zcernat nevim – snad je pod tim ten trest: vezeni, zlocinec, zlo – k tomu se hodi spis cerna nez treba ruzova nebo zluta.

HOMER

Netrap se s tím bubco,stejně to beztak nikdo neříká,pouze snad v televizi.
Možná to bude něco ve smyslu:
Ve vězení se z tebe stane ještě větší grázl,protože jsou tam černí,až tam budeš,taky zčernáš.

led

neviem prečo by mal „zčernat“, keď väčšinou sa bledne (nedostatok slnka). Ale možno už vo väzniciach majú solárium, športujú a inač relaxujú. Potom hlavne v lete by boli pekne opálení, na rozdiel od nás – nezavretých, bledých, unavených, vystresovaných krásami bežného života

Marvan

měl by raději sbělat?