Proč se říká „zákon Šária“, vždyť je to jen soubor náboženských textů?

To lze potom postvit i texty z Bible, oko za oko a podobně.

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba vyjít z toho jaké známe druhy práva a z definice zákona. Připomenu definici zákona.

„Zákony mají právní sílu a jsou nadřazeny podzákonným předpisům a nařízením, avšak podřízeny Ústavě a ústavním zákonům a jim naroveň postaveným mezinárodním smlouvám“.
(definice z WIkipedie).

Jedním z druhů práva je náboženské právo.
Je to právo založené na náboženských vírách nebo vychází z knih (tedy i z textů, které vznikly dávno v minulosti. ). Např. židovský Halacha, islámský Sharia a křesťanské církevní právo. Až do r. 1700 s bylo právo Sharie hlavní právní systém pro muslimský svět. V některých muslimských zemích jako je Saúdská Arábie a Írán, jsou celé právní systémy založeny na jejich právu v právu Sharie.
Náboženské právo je často kritizováno zeměmi, které nejsou řízené náboženskou vládou, protože to často má velmi tvrdé tresty pro velmimalé zločiny a často vyústí ve špatné zacházení žen a menšin.

http://wikipe­dia.infostar.cz/l/la/law­.html

Např. Desatero božích příkázání je také jakýmsi zákonem pro křesťana atd.

Další odpovědi
anonym

Stačí se podívat do wiki – viz odkaz:
Pokoušíš se srovnávat nesrovnatelné, šária není zákon, ale právo a jedná se o jiný právní systém, než jaký známe v naší historii už od dob římského práva, (např. náboženská policie apod.).
Dalších 12 odkazů na zdejších stránkách:
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=%C5%A1%C3%A1ria
(Je-li otázka v odborné rubrice a ne v Zábavě, nejde o polemiku a stačí toliko kliknout na google, aby se nemátly pojmy).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%A0ar%­C3%ADa