Děda Louda

Proč se říká „Za krále Klacka“? Je to někdo historicky doložitelný?

Nejlepší odpověď
annas

Dá se zjistit velmi málo. Jedno z přirovnání, které se podobá výrazu „za krále Ječmínka“ – tedy velmi dávno. Něco neexistujícího, to, co žije v pověstech.

„Ke Kladsku je v jedné z hypotéz vztahováno úsloví „za krále Klacka“ (ve východních Čechách „za klackýho krále“), označujícího velmi dávnou dobu, „když v Kladsku v době, jakou už nikdo nepamatuje, vládl mocný král“, což může být například odkaz na knížete Slavníka, resp. na dobu před vyvražděním Slavníkovců.“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kladsk%C3%A9_hrab­stv%C3%AD

Vl. zn. z etymologie.

Další odpovědi
David Beneš

Myslím, že bych mohl vědět. A svým způsobem to někdo historicky doložitelný opravdu je.
Ono to totiž podle mě ve skutečnosti není „za krále Klacka“, ale „za krále Kladska“.
Kladsko je město, dneska je to v Polsku (Kłodzko), kousek od českých hranic, ale do r. 1742 to patřilo k Čechám; a nejen to – nějakou dobu v 15. a 16. století bylo Kladsko s okolím samostatným lénem českého krále, vlastně takovým prťavým středověkým státem (hrabstvím), jakých tehdy byla spousta (některé přežily dodnes – Lichtenštejnsko, Lucembursko, Monako…) Vizte třeba tady: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hrab­stv%C3%AD_klad­sk%C3%A9
Takže typuju, že vzpomínka na někdejší vládce legračního malého závislého státečku se nakonec vtělila do podoby ironického příměru „tohle se stalo, když v Kladsku ještě vládl mocný král“ (tj. v době, o jaké nikdo nepamatuje, že by někdy byla). A pak, když se na Kladsko už zapomnělo, se to prostě u většiny lidí pomotalo se slovem „klacek“.
U nás ve východních Čechách (tedy v regionu, který s Kladskem přímo sousedí) se neříká „za krále klacka“, ale „za klackýho krále“ – to je myslím víc než dostatečný důkaz, že o klacky tu ve skutečnosti nejde :)

hanulka11

Myslím, že ne ,že je to jen pořenesený výraz, jako by jste říkal je to 100let za opicema.
Prostě starý jak Metuzalém