Drap

Proč se říká vysokoškolským jídelnám mensa?

Odkud to slovo je? Stejně tak se tento název používá pro Mensu, co sdružuje lidi s vysokým

--
Poznámka – vložila annas

I když dnes se píše menza x Mensa, jde o dotaz na historický pojem, tedy o styl příznakový.

Kníha, z níž jsem čerpala, vyšla v 1. vydání v r. 2011, dále pak dotiskem v r. 2013 a 2016, tedy po změně pravidel v r. 1993. Autorka uvádí původní pravopis, protože jde o výklad historických pojmů.

Nejlepší odpověď
annas

Netušila jsem, odkud se vzalo pojmenování pro mensu.

Mensa znamená latinsky stůl, na němž se hoduje. Dnes se tak označují studentské jídelny, ale pro ně se název objevil asi před 200 lety.

Dříve mensa znamenala mnohem vznešenější stůl. Totiž v kostele se tak označoval podstavec, na němž stál oltář.

Vztahuje se k prvním křesťanům, protože původní křesťanská bohoslužba byla byla společnou hostinou, připomínala Poslední večeři Páně. Šlo o odkaz Ježíše.

Na bohoslužbách se věřící dělili o jídlo a pití, později jen o placky a víno, které asi ve 13. století byly prohlášeny za Tělo a Krev Páně.

Protože se první křesťané museli skrývat, konaly se bohoslužby v katakombách, tam kde se pohřbívalo. Na kamenných tombách (hrobech) stály chléb a víno.

Když bylo povolené křesťanství a začaly se stavět první bazilliky, mše se konala v kryptách na náhrobcích významných křesťanů. Proto později, když se kamenná mensa přenesla do presbytáře (msto, kde stojí oltář), zůstaly pod ní ostatky světce nebo mučedníka.

Teprve v románské době se na mensu stavěly oltáře, které v době baroka byly honosné, zdobené, mensa se pod nimi ztrácela. Tak to trvalo do r. 1961, když kněz mohl sloužit mši obrácený čelem k věřícím, proto se objevily dřevěné nebo kamenné mensy, jimž se říká obětní stoly.

Podle knihy Jařmo, parkán, trdlice od Aleny Vondruškové

Takže název pro mensu, jídelnu studentů, má původ v křesťanství. Studenti, stejně jako kdysi křesťané, později duchovní, „hodují“ u stolu, jenže mají jiné „pokrmy“ než kněží.

Nevšimla jsem si dodatku. Mensa Internacional = světová organizace sdružující velmi inteligentní lidi.

Původ je stejný, odvozený od latinského stůl, ale tentokrát se kolem něj scházejí lidé bez ohledu na rasu, barvu pleti, vyznání, národnostní původ, věk, politiku, vzdělání nebo sociální původ.

Řešení testů je pro ně „duševní potravou“, přeneseně se také scházejí u jednoho slolu.

Další odpovědi
anonym

Snad „menza“!

annas

Ad barbakan,

máš pravdu, že se dnes píše menza.

Jenže jde o historický text, příznakový, tudíž je možné použít slovo mensa.

Kníha, z níž jsem čerpala, vyšla v 1. vydání v r. 2011, dále pak dotiskem v r. 2013 a 2016, tedy po změně pravidel v r. 1993, uvádí původní pravopis, protože jde o výklad historických pojmů.

anonym

To víš, jsem málo vzdělaný a díky za vysvětlení. 🙂

annas

Nic se neděje. V pořádku.

Neuvědomila jsem si to, jinak bych zmínila.