Neonka

Proč se říká ´´Vyjímka potvrzuje pravidlo ´´, není spíš výstižnější použít spojení ´´Vyjímka porušuje pravidlo ´´ ?

Nejlepší odpověď
annas

Znamená to, že každé pravidlo, které existuje, má nějakou výjimku, která ono pravidlo nepotvrzuje, ale zkouší jeho platnost, testuje. apod .

Vždy se v nějakém pravidle najde něco, co se dá obejít a získat určitou výhodu či nevýhodu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-maji-pravidla-zpravidla-vyjimku

Další odpovědi
tom004

Je to pravidlo, To podle mne znamená,že to,k čemu se váže není absolutní a může mít pokračování,tedy nějakou tu vyjímku,aniž by přestalo platit.Alespoň tak to chápu.

poa.li

Vyjímka poruší pravidlo, čímž nás upozorní, že se o pravidlo jedná. Pokud je těch vyjímek hodně, už to nejsou vyjímky a pravidlo tak přestává být pravidlem.

venkovan

Možná, že je to jedno zda potvrzuje či porušuje, ale hlavně že to funguje. Například pro pravidlo, že blondýnky jsou hloupé existuje výjimka (muži často neuznávána), že blondýnky jsou často rozumem více obdařeny než velká část mužské populace. Zejména té, která oto pravidlo hlásá.