Proč se říká: „vožral se jak dobytek“?

Vždyť dobytek přece nechlastá.

Nejlepší odpověď
annas

Proč se nedá zjistit. Je to přirovnání, které vychází z významu slov.

Dobytek – hanlivě nečistotný člověk – když byla některá zvířata chovaná v nečistotě, zapáchala. Někdy se zužuje na prase, které proslulo svou nečistotou. .

Sloveso žrát mělo původní význam – polykat, hltat. – PSJC.

Užvá se napař. na Hané – nazřat se jako dobytek, = přejíst se, opít se. Když je zvíře třeba vyhladovělé, tak se přežere a mívá i zdravotní problémy.

Oblastně pro pití už jen ožrat, opít se.

Dobytek potřebuje nažrat a napít se, aby byl spokojený.

Takže člověk, pije, přejídá se, stále mu chutná nezná míru, tudíž to přežene. Ztrácí nad sebou kontrolu atd. – padá, válí se třeba na zemí, takže je špinavý, zapáchá.

Mohlo to tak nějak být.

Další odpovědi
zjentek

nevím, já zase slyšel, vožral se jak zákon káže ..že by kněží kázali chlastat?

štamgast

Ale protože se potom choval jako dobytek.

da ny

„… jak dobytek nebo také "hovado“

  1. (zastarale) kus dobytka, zejména hovězího
  2. (hanlivě, vulgárně) nadávka, zejména někomu, kdo se projevuje tupě či sprostě

synonymum:
blb, blbec, vůl, idiot, debil, dement, pitomec, kretén
zdroj:https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/hovado
🙂