talka

Proč se říká „už je V pánu“?

Proč ne U Pána, NA onom světě …

Nejlepší odpověď
annas

Spojení již staročeské.

Protože předložka „v“ měla v češtině mnohem víc významů, než má dnes.. PSJC – např. „vstoupil v řád jeziitský – dnes do řádu. , v černé roucho se odívá , v zrcadlo hledím. atd. ..“

Další význam podle PSJC – v = opět knižní význam – splývání s něčím či s někým, přidávání do něčeho".

Stejně Pán = nábožensky – "nejvyšší bytost se zvláštní mocí nad člověkem i nad přírodou, předmět nejvyšší úcty, Bůh,..

„Zde v Pánu odpočívá a slavného z mrtvých vstání očekává zasloužilý měšťan zdejší.
Člověk jako věřící zemřel, "spojil“ se s Bohem (zpověď), vždyť Pán dal, Pán vzal; budiž jméno Páně pochváleno."

Další odpovědi
Nazdar Bazar

Pravděpodobně překladem německého im Herrn verschieden sein.