JájsemRaibek

Proč se říká uprchlíkům běženci?

Vždyť nikam neběží. Většinou připlouvají po moři do jiné země. Pokud někam prchám před něčím, jsem uprchlík. Proč běženec? Připluvší, uprchlík, dovezený člověk v kamionu atd.

Nejlepší odpověď
led

Raibeku, divili by ste sa, koľko ich doslova nielenže beží, ale prekonávajú aj olympijské rekordy v behu pri prekonávaní pozemných hraníc. Naozaj beženci, utečenci je od slova bežať, utekať odniekadiaľ niekam… V ČR týchto „bežcov“ relativne nevidíte, pretože medzi vami a východnou Schengenskou hranicou je Poľsko, Slovensko, Maďarsko
http://www.min­v.sk/?fotogale­rie-6&galeria=ako-funguje-schengenska-hranica
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Schen­gensk%C3%BD_pri­estor

Další odpovědi
annas

Ještě něco z etymologie. J. Rejzek: Etymologický slovník

Běžet a další varianty souvisejí se praslovanským . *běžati, *běgati se spojuje s řeckým . fébomai ‘prchám’" a latinským fugio ‘útěk’ od fugere ‘utíkat, prchat’„. Základ indoevropský *bhegu̯- ‘běžet’“.

Takže když někam běžím, vlastně před něčím nebo někým prchám, utíkám. Jsem tedy uprchlík, běženec.
Doplňuji:
Místo posunu lišty jsem klikla na Odeslat.

Přípona -ec se dostala do dnešních území krátce před rozchodem Slovanů zřejmě z bulharštiny nebo ruštiny – běženec spiklenec – truchlenec,. oběšenec atd.

více v diskusi

zzzlatokopka

Já na jazyk nejsem odborník, ale za minulého režimu od nás hodně lidí přes hranice dolova běželo. Tak snad je to z toho:-)

marci1

Původně je to asi spojené se slovesem běžet. Běželi, utíkali přes hranice. Slovo běženec má možná původ z ruského „беженец“ (uprchlík). 🙂

zzzlatokopka

někdo mi šlohnul „s“ 😁
opr. doslova