Stříbrný

Proč se říká uprchlíkům běženci?

Vždyť nikam neběží. Většinou připlouvají po moři do jiné země. Pokud někam prchám před něčím, jsem uprchlík. Proč běženec? Připluvší, uprchlík, dovezený člověk v kamionu atd.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Raibeku, divili by ste sa, koľko ich doslova nielenže beží, ale prekonávajú aj olympijské rekordy v behu pri prekonávaní pozemných hraníc. Naozaj beženci, utečenci je od slova bežať, utekať odniekadiaľ niekam... V ČR týchto "bežcov" relativne nevidíte, pretože medzi vami a východnou Schengenskou hranicou je Poľsko, Slovensko, Maďarsko
http://www.minv.sk/…
http://sk.wikipedia.org/…

Další odpovědi:

Zlatý

Ještě něco z etymologie. J. Rejzek: Etymologický slovník

Běžet a další varianty souvisejí se praslovanským . *běžati, *běgati se spojuje s řeckým . fébomai ‘prchám’" a latinským fugio ‘útěk’ od fugere ‘utíkat, prchat’". Základ indoevropský *bhegu̯- ‘běžet’".

Takže když někam běžím, vlastně před něčím nebo někým prchám, utíkám. Jsem tedy uprchlík, běženec.
Doplňuji:
Místo posunu lišty jsem klikla na Odeslat.

Přípona -ec se dostala do dnešních území krátce před rozchodem Slovanů zřejmě z bulharštiny nebo ruštiny - běženec spiklenec - truchlenec,. oběšenec atd.

více v diskusi

Bronzový

Já na jazyk nejsem odborník, ale za minulého režimu od nás hodně lidí přes hranice dolova běželo. Tak snad je to z toho:-)

Zlatý

Původně je to asi spojené se slovesem běžet. Běželi, utíkali přes hranice. Slovo běženec má možná původ z ruského "беженец" (uprchlík). :-)

Diskuze k otázce

Bronzový

zzzlatokopka

někdo mi šlohnul "s" :-DDD
opr. doslova

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 604
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.