Avatar uživatele
JájsemRaibek

Proč se říká uprchlíkům běženci?

Vždyť nikam neběží. Většinou připlouvají po moři do jiné země. Pokud někam prchám před něčím, jsem uprchlík. Proč běženec? Připluvší, uprchlík, dovezený člověk v kamionu atd.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, gecco, zzzlatokopka před 3297 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Raibeku, divili by ste sa, koľko ich doslova nielenže beží, ale prekonávajú aj olympijské rekordy v behu pri prekonávaní pozemných hraníc. Naozaj beženci, utečenci je od slova bežať, utekať odniekadiaľ niekam… V ČR týchto „bežcov“ relativne nevidíte, pretože medzi vami a východnou Schengenskou hranicou je Poľsko, Slovensko, Maďarsko
http://www.min­v.sk/?fotogale­rie-6&galeria=ako-funguje-schengenska-hranica
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Schen­gensk%C3%BD_pri­estor

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Ještě něco z etymologie. J. Rejzek: Etymologický slovník

Běžet a další varianty souvisejí se praslovanským . *běžati, *běgati se spojuje s řeckým . fébomai ‘prchám’" a latinským fugio ‘útěk’ od fugere ‘utíkat, prchat’„. Základ indoevropský *bhegu̯- ‘běžet’“.

Takže když někam běžím, vlastně před něčím nebo někým prchám, utíkám. Jsem tedy uprchlík, běženec.
Doplňuji:
Místo posunu lišty jsem klikla na Odeslat.

Přípona -ec se dostala do dnešních území krátce před rozchodem Slovanů zřejmě z bulharštiny nebo ruštiny – běženec spiklenec – truchlenec,. oběšenec atd.

více v diskusi

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zzzlatokopka

Já na jazyk nejsem odborník, ale za minulého režimu od nás hodně lidí přes hranice dolova běželo. Tak snad je to z toho:-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Původně je to asi spojené se slovesem běžet. Běželi, utíkali přes hranice. Slovo běženec má možná původ z ruského „беженец“ (uprchlík). 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zzzlatokopka

někdo mi šlohnul „s“ 😁
opr. doslova

před 3297 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek