bolak

Proč se říká „udělat botu“?

Nejlepší odpověď
annas

Rejzkův slovník uvádí, „že udělat botu je prý podle něm. einen Stiefel reden ‘říci botu’, kde Stiefel je prý příjmení jistého faráře“

Že tomu tak je, najdeme odkazu – autor Miroslav Kazda
http://www.e-kniha.com/proc-se-rika-udelat-botu.html

"V jedné německé vsi žil před téměř pěti sty lety farář a ten se jmenoval Stiefel (česky bota, střevíc). Byl to údajně znamenitý kazatel a byl na to taky řádně pyšný. Jednou své řečnické umění ale pořádně přehnal. Byl tak unešen tokem svých vlastních slov a myšlenek a byl tak uchvácen i nadšen svým kázáním, že pod vlivem jakéhosi proroctví předpověděl, že konec světa nastane v pondělí 3. října 1533 přesně v 8 hodin 35 minut ráno.

Panika zachvátila většinu farníků. Za babku prodávali vše, co mělo nějakou cenu – domy, pole, dobytek, nábytek. Ti, kteří jeho proroctví neuvěřili, pochopitelně na tom pořádně vydělali. Kupovali a kupovali. Konec světa ovšem nenastal a z důvěřivců se stali okamžitě žebráci. Dostali vztek jistě i na sebe, ale především na faráře, který vše zavinil. Dovlekli ho proto k soudu do Würtenberku. Jak to dopadlo, není bohužel známo.."

Farníci se kazateli mstili i jinak. Vždy, kdykoliv někdo provedl, řekl či napsal nějakou hloupost, nahradili toto slovo jménem neúspěšného proroka – Stiefel. Slovní obrat se rychle ujal v celém Německu a v doslovném překladu i u nás. Dnes ve slovníku dokonce zjistíte, že Stiefel není jen bota, ale i nesmysl. Einen Stiefel machen pak udělat botu. :

Děda Louda

Slovy našeho pana prezidenta to znamená něco zkurvit.

ptáč

Bota je ukazovat botu jiným.