samicek333

Proč se říká „To je pecka!“?

Říká se to, když se někomu něco hodně líbi. Jaký to má význam a proč se tomu tak začalo říkat? Má to něco společného s peckami z plodů? A je to spisovné označení?
Doplňuji:
Takže v tomhle přeneseném významu to má podobný význam jako „To je bomba!“

Nejlepší odpověď
annas

Pecka = tvrdý obal se semenem ;jádro, semeno ve skořápce
.
V přeneseném významu: podle podobnosti.
Pecka – podle tvrdosti, podle zvuku, který vzniká při rozbíjení pecky, = vznik různých významů.

Jinak pecka je pojmenování pro moravskou baňu = facku, ránu.. Kdo první vyslovil, těžko říct, ale spojení se ujalo.

  1. rána, úder
  2. v populární hudbě nebo jazzu – strhující píseň či skladba.
  3. voj. označení hodnosti
  4. rozhl. malé sluchátko zasouvané přímo do ucha.

SNČ a etymologický slovník
Doplňuji:
Podle SNČ :
To je bomba – s vyjádřením „to je pecka“ se shoduje jen u rány., např. rány pěstí, nebo když jde u prudkou ránu, kop míčem,.

Další význam bomby:

  1. překvapivý výsledek, nečekaná událost. – Vyhráli jste to? to je teda bomba!
  2. jako legrace , něco skvělého, mimořádného – to byla bomba akce!
  3. stud. pětka, nedostatečná
  4. brněn. láhev (obv. alkoholu)

Další odpovědi
BANAN93

prostě se to chytlo jednou jsem byl seznámen s holkama, které zase řikali místo třeba to je husté, nebo dobré, skvělé tak říkali „to je britské“ až mě s tím sra..li

anonym

Vezmu prak a pecku, namířím do skla. Ozve se práskavý zvuk a člověk řekne „To je pecka!“

Katrous

Uplně to nesnáším věčinou u nás na škole to říkají damí dementi :D