samicek333

Proč se říká „to je jedno“?

Proč se říká „to je jedno“? Z čeho to vzniklo?

Nejlepší odpověď
annas

Proč se říká „to je jedno“, se nedovíme, jen podle vývoje a významu, které jsou zachycené v Machkově i Rejzkově Etymologickém slovníku, je možné odhadovat, jak číslovka jeden vznikla.

Vývoj číslovky jeden i přídavného jména jediný byl velmi složitý.

Slovo jeden nebyla původně číslovka, ale přídavné jméno, které se používalo pouze ve významu „jako něco vytýkat nebo v poměru ke druhému členu páru – tedy jako polovina.“

Spojením s částicí ede – snad příbuznou s latinským –dam v quidam, idem – dostávalo charakter „něčeho neurčitého“, tedy nějaký, podobně jako německé ein. V češtině např. je jedna země – je jakási země. Později se spojilo ede –in6 – j-ed-in6.

Příbuzná slova jednat – sbližovat se v jednom bodě, staročeské sjednat s kým – shodnout se atd.
Jen, je(d)nom – příslovce – pouze to jedno měl někdo na mysli. Takže význam pouze – německé nur.

Jak je vidět, významů bylo a stále je víc. Záleží na kontextu.

1. Je (mi) to jedno, nezáleží mi na tom, je to pouze něco vzhledem k něčemu či někomu jinému – objevuje se původní význam v poměru k ostatním možnostem.
.
Z více možností, původně ze dvou, si vyberu pouze (jen) jednu variantu. Nezáleží na tom, zda si vezmu červené nebo černé boty.

2. To je nám jedno, protože pět je stále pět.

3. Jen v zstaralých obratech jedno – přísl. jen, jenom, pouze: ! „Času nepočítej, nedbej žízně, hladu, jedno (“ jenom") počítej svých zločinů – Záhořovo lože.

4. Všechno to je jedno – všechno je stejné.

Pozor je třeba rozlíšit mezi číslovkou jeden (jedna, jedno) a příslovcem jedno, byť zastaralým či ustrnulým..

V uvedených spojeních nejde o číslovku.

Další odpovědi
led

Anaximandros: Jedno je apeiron, z ktorého vzniká nesčíselné množstvo svetov,

Je jedno, čo si o tom myslím ja, čo si myslíte, vy, čo si myslia oni, každý môže mať na to iný názor.
Teta Wiki definuje jedno ako jeden zo základných filozofických pojmov. Je opakom mnohého.
https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Jedno
v ptejteseknihovny odpovedali: To je jedno …
Přesný etymologický význam fráze jsme ale v etymologických slovnících, které máme k dispozici nebo ve slovnících českého jazyka či dalších zdrojích, nenašli. Doporučujeme obrátit se na Ústav pro jazyk český AV ČR, http://www.uj­c.cas.cz/.
V UJC na hledaný výraz „je to jedno“ http://www.uj­c.cas.cz/sys/se­arch.jsp odpovedali 101 dokumentami: (ich spojením vznikla odpoveď)

„je to děs <děsoucí>… tím však ani říci, že všechny projevy byly na jedno brdo…v těchto případech nás nepřekvapuje fakt, že tazatelé neznají jedno ze základních pravidel… v úzu ale podle našeho názoru… pokud považujeme jedno ze substantiv za prototypické, můžeme je pro pobočné centrum označit za vzor“, ale to je jedno…

zjentek

Protože když je něco jedno, tak tam není moc na výběr ;)