Hamon

Proč se říká „stojím za tebou“?

V případě potíží bych raději měl někoho před sebou, jako ochrannou hráz. Za mnou je mi platný jako automat na kondomy ve Vatikánu…

Nejlepší odpověď
annas

Jako jeden z významů slovesa stát uvádí SSJC toto.

stát (při kom, při čem, řidč. s kým, za kým, za čím, zř. za koho, zač, poněk. zast. ke komu, k čemu) býti nápomocen někomu, chrániti někoho, býti na něčí straně, držeti s někým; podporovati, zastávati, hájiti něco.

Druhá možnost, která je nespisovná- stát (za koho, zač) ručiti, bráti odpovědnost za někoho n. za něco.

Proč se tak říká, se samozřejmě nedovíme. Ale jedna z možností je, že někdo skutečně stál za zády někoho třeba kvůli tomu, aby ho chránil pro napadení ze zadu. . Nebo někdo stál v řadě za dotyčným, vzbuzoval pocit vědomí, že je někdo nablízku a že může zasáhnout. Později se význam posunul na „duševní podporu“.

Další odpovědi
led

Stojím za tebou pomôcť v tvojom boji. Je to tvoj boj, ktorý bojuješ, nie môj, ale v prípade núdzi ti pomôžem.

zjentek

protože je to jenom pojistka, kdybys nezvládal situaci sám (jak říká led). Pořád je to lepší, než když ti přítel řekne: „o mě se můžeš opřít“ ..to bys taky mohl spadnout hodně hluboko :o

klob1

Je s tebou za každou cenu, bude ti věřit, neopustí tě. Podrží tě v krizi. Což ostatní neudělají, nebudou takoví. Uznává tvůj názor.

Stingo

Když někdo stojí za tebou, tak tě jistí. Kdyby jsi měl upadnout, určitě tě zachytí a nemusíš mít strach.

bolak

To nevím, ale v praze to neplatí, tam když člověk čumí na orloj, tak ten co stojí za ním mu s největší pravděpodobností vybírá kapsy.

led

klob1, malé doplnenie
… nemusí vždy tvoj názor uznávať, ale môže ho považovať za aktuálne najlepšie riešenie.

led

Stingo,
…alebo ho strhneš so sebou.
Aj to sa stáva, ak ten istiaci (u horolezcov dole, alebo dole) nie je pevný (dobre uchytený)…
ale súhlasím s vami.