Mousinek

Proč se říká rómům cikáni? Děkuji

Nejlepší odpověď
Terryle

ono to je spíš naopak, cikánům se říká romové…

I oni sami si mezi sebou říkají cikáni. Takže proč jim tak neříkat?
Označení „rom“ se zavedlo celkem nedávno, kdy nějaký chytrý hlavy vykoumaly, že „cikán“ je moc škaredý a diskriminující… tak se začalo prosazovat Rom. Já teda nevím, ale ve mně evokuje lepšího člověka slovo cikán… cikáni kočovali, hráli na husličky, hádali z ruky a ještě se jakštakš snažili o obživu, i když dost pofidérní. Kdežto většina dnešních Romů se povaluje, dělá bugr a natahuje pacinky pro dávky… :o/

Další odpovědi
Vetinari

Cikanům se říkalo odjakživa „cikáni“. Mě by spíš zajímalo, proč se jim najednou z ničeho nic začalo říkat romové :-/

BEAES

Oni sami si tak říkají, nazývat některé cikány, je pohoršuje, vyžadují spíše – cigáni.

Miroslavst

Romové (exonymum Cikáni) jsou etnikum, jehož kořeny sahají do středověké Indie.

anonym

Protoze,to tak je!

hanulka11

zde v pohádce je vysvětlení prostě rom lhal/cikánil/a od té doby se jim říká cikáni

http://cestado­pohadky.xf.cz/rom­skepohadky.html

AndreiRanger

1, Cikáni je všeobecně přijímané označení Romů v ČR. Tzv. exonymum. Podobně jako Němec (Deutscher), neměli jsme rádi a tak pro nás byli němí.

2, Pojem Cikáni se všeobecně používá jako souhrnné označení různých větví (skupin) národa, pocházejícího původně z Indie, jehož nejznámějšími představiteli jsou Romové a Sinti.

Původ pojmenování je ovšem předmětem diskuzí.