Avatar uživatele
Mousinek

Proč se říká rómům cikáni? Děkuji

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? Miroslavst, BEAES, GM, iceT, Babsi před 4814 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Terryle

ono to je spíš naopak, cikánům se říká romové…

I oni sami si mezi sebou říkají cikáni. Takže proč jim tak neříkat?
Označení „rom“ se zavedlo celkem nedávno, kdy nějaký chytrý hlavy vykoumaly, že „cikán“ je moc škaredý a diskriminující… tak se začalo prosazovat Rom. Já teda nevím, ale ve mně evokuje lepšího člověka slovo cikán… cikáni kočovali, hráli na husličky, hádali z ruky a ještě se jakštakš snažili o obživu, i když dost pofidérní. Kdežto většina dnešních Romů se povaluje, dělá bugr a natahuje pacinky pro dávky… :o/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Vetinari

Cikanům se říkalo odjakživa „cikáni“. Mě by spíš zajímalo, proč se jim najednou z ničeho nic začalo říkat romové :-/

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
BEAES

Oni sami si tak říkají, nazývat některé cikány, je pohoršuje, vyžadují spíše – cigáni.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Miroslavst

Romové (exonymum Cikáni) jsou etnikum, jehož kořeny sahají do středověké Indie.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Protoze,to tak je!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

zde v pohádce je vysvětlení prostě rom lhal/cikánil/a od té doby se jim říká cikáni

http://cestado­pohadky.xf.cz/rom­skepohadky.html

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
AndreiRanger

1, Cikáni je všeobecně přijímané označení Romů v ČR. Tzv. exonymum. Podobně jako Němec (Deutscher), neměli jsme rádi a tak pro nás byli němí.

2, Pojem Cikáni se všeobecně používá jako souhrnné označení různých větví (skupin) národa, pocházejícího původně z Indie, jehož nejznámějšími představiteli jsou Romové a Sinti.

Původ pojmenování je ovšem předmětem diskuzí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek