skorcovaz

Proč se říká „pod lampou bývá tma“?

Vím, kdy se to říká, ale nedává mi to smysl! Pod lampou je přece světlo.. Nebo se to myslí, jako že když lampu nadzvednu, tak pod tím stojanem, nebo co..?

Nejlepší odpověď
annas

Původně znělo pořekadlo – pod svícnem bývá tma – nedostatky bývají tam, kde se to nejméně čeká.

Obrazné pojmenování.

Další odpovědi
led

Pochádza to z čias, keď sa svietilo sviečkami a tukom v miskách. Svetlo svietilo len hore a do bokov, miska robila tieň. Oči boli oslepené žiarou plameňa a preto v tieni pod miskou nič nevideli.
Kto neverí, nech si to vyskúša 🙂

magicm18

Tak ,opravdu kdyz zvednete lampu ,nebo svicku je pod ni stin.To je ,ze sice osviti prostor,ale svetlo vrha od sebe. Prosim vy zkousejte uvidite,protoze keci nemaji cenu!Nyni je to tak ,ze treba pachatel trestneho cinu si mysli ,ze kdyz treba bude v miste cinu mlzit a ze je tam jakoby nenapadny.No a vetsinou se ukaze ,ze kdo krici pacha se tu zlocin ma i to sve maslo na hlave.