Heřman

Proč se říká o dlaždičích že jsou ,,sprostý jako dlaždič´´

Vysvětlete proč se to říká a z jaké situace to vzniklo prostě proč se to objevilo na světě.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Protože slovo sprostý (ve staré češtině se taky říkalo sprostný), znamenalo zhruba totéž co dneska označujeme slovem prostý. Tedy člověka obyčejného, nevzdělaného. Dá se předpokládat, dlaždiči se stali příslovečným prototypem „obyčejných lidí“ protože příslušníci tohoto povolání se z takových vrstev rekrutovali. O výkladu skrze otlučené prsty pochybuju – opravdový dlaždič jistě musí být dost šikovný, aby se do nich nemlátil.

Další odpovědi
anonym

Hanulka se opět hezky snažila, ale opět poněkud vedle. Geneze nesouvisí s charakterem jejich práce, ale je velice prostá, – dlaždiči se obvykle rekrutovali z nižších sociálních vrstev a jejich běžný slovník byl nejvíce na ráně, neboť pracovali převážně na ulicích a v terénu, kde je slyší ta „mravnější“ část veřejnosti. Úsloví pochází už z dob, kdy se začalo používat dláždění ulic a později i chodníků.
P.S. Dlažba byla známa již ve starém Římě.
Doplňuji:
Původní význam mohl být jak uvádí Dědapetr, ovšem dnes je vnímáno jako metafora obroublého a vulgárního slovníku.
Zmrtvýchpovstalá Annas nás zajisté uvede na pravou míru.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/myslite-ze-je-tady-annas-treba-pod-jinym-jmenem

annas

Opět – modrá lišta. Otázku jsem sama vkládala. Vagra poskytl správnou odpověď proto ji kopíruji. Dr.Axl uvedl odkaz v diskuzi.

Příslušníci tohoto starého a váženého cechu jsou často považováni za prototyp sprosťáků a hulvátů. Jistě jde jen o předsudek, ale pokud uvážíme dlaždičské pracovní podmínky, kdy slunce praží na rozpálenou ulici, kolem chodí kibicové a kolena jsou neustálým klečením stále bolavá, nemůžeme se divit, když z dlaždičových úst vylétnou ne zrovna vybraná slova.

Doplněna:
V českých zemích se dlaždičské řemeslo osamostatnilo patrně někdy v době lucemburské. Informace o dláždění náměstí velkých měst pocházejí z poloviny 14. století, mnohá se ovšem dlažby dočkala až o dvě stě nebo tři sta let později. Snad proto, že dláždění nebylo nejlevnější záležitostí nebo že dlaždičů byl odjakživa nedostatek.
V Praze roku 1419 jich muselo svou práci zvládnout pouhých sedm, takže se jednomu nesmíte divit, že si občas zanadává.

Zdroj: zkráceno z-www.minutasen­cyklopedii.cz/

hanulka11

Myslím, že to bude souviset s jejich prací na kolenou /hergot to mě bolí kolena/ a občas se bacili do palce nebo ruky při dláždění / a nadávali při tom spostě /

to je můj názor

anonym

Opomněl jsem doplnit, že otázka už tady byla, dokonce na ni odpovídal i zde znovu dědapetr.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mluvi-jako-dlazdic-proc-byli-dlazdici-povazovani-za-prototypy-hulvatu