bolak

Proč se říká některým ženám „stará vražda“?

Nejlepší odpověď
annas

Neslyšela jsem, ale bez uvedení původu je zachycené ve SNČ, takže se zřejmě používá. ,

Pátrala jsem v Rejzkově Etymologickém slovníku po původu slovuavražda. Má několik synonym, které vznikly od podobných základů. Pod heslem vrah, vražedkyně, vražednice, vražda, vražedný, vraždit, povraždit, vyvraždit,
zavraždit je uvedené mnoho významů a zařazení do ostatních jazyků. Včetně úmyslného zabití.

Jinak pro některé z možností významu slov, vrah vražda atd. je základem všeslovanské vrag = nepřítel, čert, ďábel, podobné s warts = zlý. Indoevropské *u̯reg- – pronásledovatel atd. Všesl. – p. wróg ‘nepřítel’, r. vrag (z vrâg ‘čert, ďábel’,
Psl. *vorgъ ‘nepřítel’ je příbuzné se stpr. wargs ‘zlý’, V tomto významu se vražda používala i ve staročeštině – vražda = nenávist, nepřátelství.

Takže se domnivám, že to mohlo vzniknout nějak takto. Stará vražda je žena, která je „nepřítelem“ mladých , káže o morálce (další synonymum vraždy – staročeské mord – z latinského moritas = kázání o morálce), je nepřátelská k něčemu novému. Často je nevrlá, zlá.

Zřejmě to není politování, že jde o ženu, která slouží někomu jinému, je často otrokem v domácnosti, protože další význam ukazuje na ubožáka, otroka, zločince, škrtiče, nouzi atd.