JájsemRaibek

Proč se říká např. půl jedné?

A ne půl prvé, když dále je to půl druhé, třetí, …

Nejlepší odpověď
annas

Je to docela jinak ale pokud vás to zajímá, vysvětlím …

Opět je to dané historicky. Vývoj byl velmi složitý, proto uvedu jen základní.

Půl – ustrnulé podstatné jméno číselného charkateru. V 1. p. a 2. p. je počítaný předmět ve 2. p., ostatních podle skloňování.

Číslovky základní
Jedna hodina – půl jedné (hodiny)
dvě hodině – půl dvú (hodinú) – později půl druha hodiny – ze jmenného tvaru vznikl tvar složený – půl druhé hodiny

tři hodiny – půl tří hodin – půl třech hodin

Číslovky řadové

Opět dané historicky – původní skloňování jmenné se změnilo na složené – takže vznikly tvary – často od jiného kmene – prvý,, prva, druh, druha třetí atd.

Půl druha, čtvrta hodin, páta hodin – změna skloňování z jmenného na složené – půl druhé, čtvrté, páté atd.

Číslovka jeden z *edinъ- slovo složené – z ed – částice a *inъ ´ten. Jeden kus, jedinec. Přídavné jméno je jediný, jednaký,

Později se objevil výraz půl jako polovice páru (souvislost s latinou) nebo naopak jeden – něm. ein atd.)

V češtině vznikla tedy číslovka jeden a a přídavné jméno jediný. Další odvození – např. sloveso jednat atd.

Řadová číslovka prv – první (podle přední) je od jiného základu – to, co je prvotní – od prvek.

Protože jedna je číslovka základní – souvisí s jejím původním významem – používá se tedy i u určování hodin.

U ostatních jednotek došlo k hláskovým a vývojovým změnám, něco jsem naznačila, i když vývoj trval několik století.

Takže dnes je to tak, jak to je. Není to úzus, ale důsledek jazykových i tvaroslovných změn.

Podle Historické mluvnice od V. Vážného a vl. v.

Další odpovědi
gecco

Protože se říká i „jedna hodina“, nikoli „prvá hodina“…
😉

Kepler

To není ono, říká se taky dvě, tři… hodiny. Řekl bych, že je to úzus, hovorová řeč často logická nebývá.