Damiana

Proč se říká Máj lásky čas a zároveň Svatba v Máji, do roka máry!?

V tomto měsíci zamilovaných by se přece svatba hodila. Tak proč je zrovna toto období tak „prokleté“, co se týká zásadního kroku do společného života dvou milenců? Nebo, že by se láska a manželství tak drsně vylučovaly? To se mi nechce věřit!

Nejlepší odpověď
hanulka11

Myslím, že se to do dnešní doby stále prolíná z dřívějška

Ve starších dobách květnová svatba znamenala pro nevěstu dvojí riziko. Většinou otěhotněla krátce po obřadu, přičemž v následujících letních měsících ji čekala tvrdá práce na poli. Tou dobou přitom ještě o svém požehnaném stavu ani nemusela vědět, při práci se nešetřila a letní rutina na poli tak mohla skončit potratem, který s sebou mohl přinést řadu dalších komplikací.

Další riziko představoval i samotný porod. Miminko počaté po květnové svatbě nejčastěji spatřilo světlo světa v únoru nebo v březnu, na přelomu zimy a jara. Tou dobou už lidem docházely zásoby a v jídle se museli hodně uskromňovat. Rodička byla slabá, trpěla nedostatkem vitamínů a nezřídka se stávalo, že porod nepřežila. Chladné měsíce nebyly ideální ani pro novorozeně, které také někdy bojovalo o život.

Podobná rizika už nám nyní nehrozí. V době moderní techniky a medicíny se přece nemusíme bát toho, že by žena o své dítě přišla, aniž by k tomu byl důvod, je přece lékaři neustále sledována a monitorováno je i její dosud …
dál čti v odkazu

http://zabava­.dama.cz/clanek­.php?id=14900
Doplňuji:
Dnešní mladí již na to ale nevěří- pokud se nenechají ovlivnit prarodiči…svatbu uspořádají

Další odpovědi
kropitko

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ma-realny-zaklad-varovani-ktere-stale-odrazuje-snoubence-od-uzavirani-snatku-v-kvetnu

annas

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ma-realny-zaklad-varovani-ktere-stale-odrazuje-snoubence-od-uzavirani-snatku-v-kvetnu

annas

Jedna z odpovědí na otázku:
Pro odpověď, proč se právě květen dočkal titulu „měsíc lásky“, nemusíme chodit daleko. Slavnosti plodnosti nacházíme v tomto období již ve starých pohanských zvycích.
V květnu je většina rostlin v plném květu, ptáci si hledají partnery a stavějí hnízda, zvířata vyvádějí mláďata.

Přesto jsou květnové svatby tradičně považovány za nešťastné.
Někdy se říká-„Svatba v máji, nevěsta na máry,“
a ještě i dnes se mnoho zamilovaných párů snaží tomuto období vyhýbat, což potvrzují i statistiky.
Při květnové svatbě se totiž dítě, počaté o svatební noci, narodí v únoru.
To býval kdysi obávaný měsíc hladu, kdy loňská úroda už docházela, ale zima byla ještě krutá a hodně lidí umíralo. Rovněž při zavátých cestách a krutých mrazech se někdy ne dostala včas pomoc A to všechno mohlo být pro novopečenou maminku a její miminko velmi nebezpečné! Dále špatné zimní hygienické podmínky jsou zároveň ideální pro vznik infekcí, které po porodu mohou mít pro matku neblahé následky.
http://www.as­trohled.cz/clan­ky/zvyky-a-tradice/maj-lasky-cas/

Damiana

Díky za odpověď, škoda, že ji nemohu obodovat, potažmo nominovat. Asi je nějaký důvod, proč je v diskuzi, ale ten nechápu. Ale i tak děkuji. 🙂

annas

Damiano, děkuji. Opakuji to, co jsem napsala kropítce. Osobní důvody.

kropitko

annas proč tady,,proč ne vpředu??

annas

Kropítko, mám své osobní důvody, pokud chci občas odpovědět, nebudu se o nich raději zmiňovat. Ale díky.