Hanny10

Proč se říka: jsi pyšný jako páv?

..

Nejlepší odpověď
www

Jen bez netu, názor.
Páv samec má velmi barevné peří, navíc to peří opalizuje a svoji nejbarevnější část (ocas) z různých důvodů (hlavně ale při námluvách) ukazuje.
Toho všeho si lidé všimli a bez znalostí biologie páva si to mylně vyložili jako chlubení, pýchu. Přitom je to jen jeho instinktivní chování.
Proto tedy uvedené rčení, pocházející z lidské neznalosti a tím i omylu.
Doplňuji:
Zapoměl jsem dodat, že pýcha je výlučně lidská vlastnost. Dokonce i další primáti ji neznají, byť si to pan člověk takto po svém vysvětluje.
Odborná literatura.

Další odpovědi
Hlada

http://i49.ti­nypic.com/1f8pa­e.jpg

david22

Protože páv je pyšný