L. da Vinci

Proč se říká jenom „za první republiky“ a ne za druhé, třetí…?

Nejlepší odpověď
annas

Proč? Když je něco první, tak si zpravidla udržuje tradici. Do doby jejího vzniku jsem nežili v rámci republiky.

První republika – nově vzniklé Československo po ukončení první světové války, po rozpadu Rakousko-Uherska.

Druhá republika – trvala jen krátce – období od konference v Mnichově 29. září 1938 do 14. – 15. března 1939.

Používá se spíš jako období po mnichovské zradě do okupace.

Třetí republika – vznikla po ukončení války v květnu 1945, kdy bylo bylo Československo obnoveno, ale bez území Podkarpatské Rusi, které bylo připojeno k sovětské Ukrajině.

Užívají se obecně různé názvy, určítě některé znáte sám.

Název 3. republiky se také postupně měnil – až do do vzniku samostatného ČR.

Navíc všechny „tři republiky“ měly oficiální názvy, takže jde spíš o pořadí, jak za sebou následovaly, i když se měnil její politický systém.