Petruse20

Proč se říká „houskové“ knedlíky?

Otázka je jednoduchá, proč se knedlíkům z pečiva říká houskové a nikoli rohlíkové knedlíky nebo chlebové?

Edit: reaguji na první příspěvek, že se mají dávat do knedlíků jen housky, né rohlíky a chleba. Mezi rohlíkem a houskou je rozdíl jen ve tvaru – viz úplně dole na: http://www.vi­talia.cz/clan­ky/housky-se-prodavaji-vic-nez-rohliky/

Nejlepší odpověď
annas

Dnes se do knedlíků přidává pečivo.
„Nejvhodnější jsou den až dva dny staré rohlíky či housky“

Proč houskové? Protože jako knedlíky se označovaly malé kuličky či šištičky z masa a máčené housky, často osmažené.
Až v 17. století se ve střední Evropě pod názvem buchty objevilo cosi podobného knedlíku. Od „buchet“ nebylo daleko ke tvarům šišek a zejména různě velkých koulí."
http://www.ire­ceptar.cz/vare­ni-a-recepty/zivotopis-ceskeho-knedliku/

" V 19. století, kdy se začala formovat česká národní kuchyně, se český houskový knedlík stal fenoménem, protože se dělal jinak, než obdobné knedlíky rakouské či německé. "
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Houskov%C3%BD_k­nedl%C3%ADk

„Traduje se, že jeden vídeňský pekař na počest vítězství nad Osmanskou říší v roce 1683, kdy Turci obléhali Vídeň a jejich útok byl odražen, začal vyrábět rohlíky – pečivo ve tvaru půlměsíce, což je symbol islámu. Je-li to skutečně pravda či zda jde pouze o legendu je však dnes složité dohledat.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Bitva_u_V%C3%AD­dn%C4%

Takže názory se různí, ale jak je vidět, houska ve sředověku znamenalo něco jiného než dnes. Navíc bylo snazší ji vytvořit než rohlík.

Jinak rozdíl mezi houskou a rohlíkem najdete v archivu.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-houska-a-rohlik-ze-stejneho-testa

Další odpovědi
da ny

Rohlík, houska, veka, je to jedno ;)
" Veka se také může použít k tvorbě houskových knedlíků či tzv. vídeňského kne"
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Veka
Houska, žemle, bandur atp. nebyla vždy pletená ručně, dnes hlavně ražená.

Naši předkové i babičky pekly „housku“ = jemné bílé pečivo, někdy zvanou „buchtu“. Nebyl čas doma šoulat rohlíky a plést se s houskama ;)
Pekly se něco jako bochánky, 2 ks na plech, tvar je shodný s kulatým chlebem.
Tomu se říkalo houska.
Do jitrmic/knedlíků někdo pekl buchtu, druhý housku …přitom se jednalo o tentýž výrobek.
Když sedláci i chudina na vesnicích potřebovali nakrmit chasu nebo hladové krky pekly se housky jako bochánky a „bochany“. Ty se pak krájely do HOUSKOVÝCH KNEDLÍKŮ.

Možná bylo houskové těsto trochu „těžší“…jinak zpracované.
Rohlíky kupované jsou dnes dříve jako guma než housky a také se dříve „rozblemcnou“ po navlhčení než houska.
🙂

BANAN93

Jo já myslím, že je jedno jestli rohlík, housku, veku … Chleba teda nedavame. Kupované knedlíky jsou hnusné … babka zaděláva a já to většinou hnětu vařečkou v zaděláváku cca. 10. min.

Nedávno jsem byl s kámošema v jižních čechách a po cestě domů jsme si v nějakém jihočeském městečku zastavili v klasické hospodě na oběd a kuchař tam měl na výběr jen tři jidla a udivilo mě, že knedlík měl kupovaný :/

anonym

Do knedlíků se dávají housky, ne rohlíky, ne chleba!

JájsemRaibek

Protože když si koupíš houskové knedlíky v prášku, najdeš tam burizony :D

mosoj

Tak jim říkej rohlíkové .

štamgast

Protože se asi dříve vyráběly z housek.

Petruse20

http://www.re­cepty.cz/recep­t/houskovy-knedlik-16600 .. viz tady je taky houskový knedlík z rohlíku, respektive jak se liší složení rohlíku a housky?

Petruse20

jim klidně budu říkat rohlíkové, ale spíš by mě zajímalo, kde se to vzalo. Mně osobně přijde jako běžnější pečivo než houska. Případně proč se nevžil rovnou termín „knedlíky z pečiva“ nebo nějaké souhrné označení?

cochee

Dnes jo, ale v době, když houskové knedle vymysleli, to bylo možná jinak, třeba ješě rohlíky ani neexistovaly? :)