luckykubrt

Proč se říká „dát za něco krk“ nebo „ruku do ohně“, když chce někdo někoho přesvědčit o své pravdě?

No já osobně bych byl opatrný s těmito rčeními (zvláště, když se Evropou potloukají hrdlořezové se svoji „pravdou“, tak bych svůj krk jen tak slovně nikomu nedával). A právě protože oheň pálí, tak bych ruku kvůli nikomu do ohně nestrkal. Ale mně spíše zajímá jak se to objevilo a proč se to ujalo (právě z toho důvodu, který jsem napsal).

Nejlepší odpověď
Drap

Vyjadřuje se tím, že dám to nejcennější, že jsem o této pravdě skálopevně přesvědčen. Dám na to nebo za to krk, je v přeneseném smyslu, jako bych dával život. Podobné je to s rukou. Pokud bych dal ruku do ohně, bude to nepředstavitelná bolest, než ruka uhoří a bez ruky se člověk podstatně obtížněji živí.

Další odpovědi
annas

1. Ruka do ohně – jsou dvě možnosti výkladu tohoto rčení.. Nejde ve všech případech o vlastní pravdu.

Dát za někoho ruku do ohně – důvěřovat mu, že má pravdu, že mě nezklame, že nemohl nic udělat, z čeho je třeba obviněný

Dát svou ruku do ohně – ve významu pocitvého nepálí, takže za svým tvrzením si stojím, jednám čestně. Tímto idiomem přesvědčuje o své pravdě.

2. Dát nohu za krk – již vysvětlené – http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-den-co-znamena-vyraz-dat-si-nohu-za-krk

Nebudu se snažit dělt to, co je nesnadné, nemožné, nebudu dělat nemožnosti, ; nebudu si zoufat nad tím, co se stalo, nebo co je nepříjemné, nebo co se stane atd.,

3. Doplňuji – frázi na krk – jsem chybně četla, proto doplňuji.

Znám formulaci dám na to krk – mohu vsadit svůj vlastní krk, můžu na to přísahat, že je to pravda.

Ale všechno to jsou rčení, která nikdo dnes opravdu nemyslí vážně.