zjentek

Proč se pšouku říká „pustit spojku“ ?

Doplňuji:
oprava: „pustit sojku“ ?!

Nejlepší odpověď
annas

Neslyšela jsem, zřejmě je to oblastní výraz.

Podle PSJC:
„Pšouk – tiší varianta onomastického prdění.
Sojka – -lesní pták, který se vyznačuje nepokojným poletováním a pronikavým křikem. V lese pokřikuje na člověka, takže prozradí, že se nědo děje.
Pustit – sloveso má mnoho významů: např. způsobiti n. umožniti odchod n. příchod tekutiny, plynu a apod.; způsobiti uvolnění něčeho napjatého a další.“

Takže " pustit sojku" – jde o přenesení významu na základě podobnosti – sojka křičí, tedy vydává zvuky, je to u ní normální. .Stejně pšouk je slyšet, je to přirozený a normální jev. 🙂
Doplňuji:
Protože pšouk je tichý, ale sojka je slyšet, místo výrazu pšouk by se měl použít výraz větry (střevní plynu, nespisovně prdy).

Víc diskuse

Další odpovědi
fcoop

Verze se spojkou byla dobrá.
Sojka – není ona docela hlučná.......­......?
Jinak – pro popis této tolik oblíbené činnosti se užívá tolik výrazů.......­............je­den z nich je také trochu záhadný.....vy­pustit Ruprechta.

uccello

Asi podle zvuku, když ti zabírá rychlost po puštění spojky v autě. Někdy se povede i takový prd. :)

zjentek

annas: oblastní ani ne, sojky jsem slyšel všude
http://cestina20­.cz/slovnik/pus­tit-sojku

zjentek

fcoop: já vím, že je sojka uřvaná bonzačka, jenže když ve veřejným prostoru nenápadně „pustíš tichánka“, inkognito, tak taky pouštíš sojku, nebo né?

fcoop

Ve veřejném prostoru se sojka nevypouští,to je přece zakázané všude v EU.(Greenpeace a pod.) Mezi lidmi se pouští na svobodu právě Ruprecht,ideální je tzv. „tichošlápek“.

annas

Kdo to vymyslel, samozřejmě nevím, nikdy jsem neslyšela, ale podle významu jména mě něco napadá..

annas

Napadá mě vysvětlení. Možná podle pověsti o rytíři Ruprechtovi, jehož duch stejně jako duch bílé paní straší lidi.

Původ slova duch = dech, vzduch, závan, dýchnout, zavanout pachem. Takže nějakým způsobem dal Ruprecht najevo, že existuje, zavanul duchem, potvrdil, že to tak má být.
Mužské jméno Ruprecht pochází z němčiny má význam slavný, ale spíš užito jako česko-německé sppjení. Rup – rrecht = strašné či pořádné, opravdové prásknutí.

Ruprecht je podle klasifikace síly prdů a jejich" poetických názvů" předposlední. Silnější je yperit. 🙂