RyuzakiKate

Proč se pro vyjádření škodolibosti „strouhá mrkvička“?

Kde se to vzalo? A proč zrovna mrkvička?

Nejlepší odpověď
Deli

Z Wikipedie: „strouhat mrkvičku“ = škodolibě se posmívat, naznačovat, že mně se daří lépe
Řekla bych, že se říkalo, že druhý ostrouhá mrkvičku, protože mrkev byla vždy laciná, takže já si dám řízek (mám se dobře) a druhý ostrouhá mrkvičku (nají se chudě).

Další odpovědi
annas

Trochu historie. Již ve středověku se strouhala mrkev, červená řepa atd.

Se strouháním mrkvičky bylo či je spojeno zvolání, kiš, kiš, hanba….

Kiš je citoslovce, dětská zkomolenina kiš z výrazu ký, kéž. Má spojitost s citoslovcem heč = slovo nářeční, vzniklo z hantýrky a původně vyjadřovalo radost.

Mohlo to být tak. Dítě snědlo mrkvičku, matka měla radost. – zvolala heč! Jindy dítěti mrkev nechutnala, takže matka s ním rozprávěla a zvolala: Jé, kiš, to je hanba , že mrkvičku nejíš …

Původní význam těchto slov totiž znamenal: : Podívejme se! Co? To je hanba! Přidala pohyb prstu, který připomínal strouhání mrkve.

Z významu tázacího se pak vyvinul u slova kiš význam citoslovný a mrkvička zůstala.

Podle etymologického slovníku a významu slov.

Doplňuji:
Třeba někdy později se bude někomu hodit historie o původu tohoto úslovíj, protože ještě doplňuji další informace. .

Strouhat mrkvičku je gesto výsměchu s prstem, po němž se další prst pohybuje – vzniklo u dětí, nevím, zda se ještě užívá. Gesto je doprovázeno slovy, rovněž jsem uvedla. Strouhala se mrkev, řepa (nikoliv červená, – přepsala jsem se, tuřín atd.) Pohyb prstem znamenal jeden „řez“ mrkve či řepy.

Vychází se opravdu z toho, zda někomu (zpočátku dětem ) mrkev chutnala, nebo nechutnala. Původní význam jsem vysvětlila.

Úsloví se později začalo užívat v tom smyslu, že když má někdo rád sladkosti, často se olizuje. Jenže někdy sladkost vypadá dobře, ale chutná špatně… .

Později se výraz užíval u mladých (al Shabab) – ti bohatší se škodolibě vysmívali chudším nebo je dokonce ze své společnosti vykázali, vůbec ne kvůli jídlu, ale obecně …

Stejně tak mládenec občas „ostrouhal mrkvičku“, když ho mladá dívka odmítla.