VeveVeve

Proč se přívodní dráty k varné konvici nezahřívají, zatímco její topná spirála ano?

Nejlepší odpověď
www

Poněvadž topná spirála je z drátu o velkém elektrickém odporu, který se právě proto zahřívá.
Přívodní kabel je z materiálu s odporem co nejmenším a nemá proto důvod se tolik zahřívat.

Další odpovědi
mosoj

Není to tak docela pravda, ony se zahřívají !!Proti topné spirále ale málo.

Viz. Joule Lenzův zákon.

Vodič se zahřívá na úkor práce konané silami elektrického pole. Teplo Q můžeme určit stejným způsobem jako práci elektrického proudu. tIUQ=
Teplo, které vodič odevzdá svému okolí, je dáno součinem napětí, proudu a času, po který prochází vodičem proud. Tento poznatek se nazývá Joulův-Lenzův zákon.
Dosazením vztahů z Ohmova zákona můžeme psát: tIRtRUQ22==
Jednotkou tepla je joule J.
Elektrická zařízení, která využívají přeměny elektrické energie na energii tepelnou, patří k nejrozšířenějším zařízením. Každý z nás se určitě setkal s žehličkou, varnou konvicí nebo teplometem.

Mapel

Pokud bychom měli jít do detailu, tak se průchodem proudu zahřívá vše i přívodní vodiče, které musí mít co nejmenší odpor a to se řeší i zvětšením průřezem. V rozváděči jsou komponenty tvořeny nateriálem s co nejmenším odporem a přece se musí dělat výpočet oteplení rozváděče. To už ale jdeme do extrému pro výpočet rizik.
Pro položenou otázku je měrný odpor přívodních vodičů vůči topné spirále zanedbatelný a tak se zahřívá spirála a nikoliv přívodní vodiče.