PathFinder

Proč se při výměně světla u auta nesmím dotknout skleněné části žárovky?

Osobně s tím nemám zkušenost, ale slyšel jsem, že když se dotknu skla u halogenové žárovky tak už se nerozsvítí.

Nejlepší odpověď
Hlada

To, že se nerozsvítí po dotyku je totální volovina. Stejně tak není pravda, že by jí uškodil dotyk čistou rukou. V dílně mám k vybíjení akumulátorů H4, bez servítků po ní šmatlám, svítí normálně, žádné fleky na ní připečené nejsou. Faktem ale je, že sklo halogenové žárovky je slušně rozpálené, takže věřím tomu, že silnější vrstva potu by se mohla spálit do fleků, takže je rozumné na žárovku nesahat.

Další odpovědi
xko

Ano jak píše Michal.lidský pot zanechává mastnotu a nemá patřičný efekt při svítivosti.je dobrá pokud k osahání dojde otřít žárovku lihem nebo benzínem a tím se zbavíme mastnoty.Žárovka se zahřívá na vysoký stupeň a můžeme to přirovnat k tomu jak kdyby jsme na pánvičce připálili olej :) zustane tam spálenina......

Ar

To je jeden z mýtů, že když se na baňku sáhne rukou sklo praskne.
Pamatuji jak jsme to kdysi zkoušeli na dílně, kde bylo plno H4 na vyhození (prasklé jedno vlákno). Ať jsme matlali na žárovku jak chtěli nikdy neprasklo sklo. To jsme si ruce naschvál zamatlali olejem, vazelinou, šmírem no prostě vším co bylo po ruce a nic. Jediné co to udělalo že se to na sklo napeklo, ale stejně po vychladnutí to šlo zase vyčistit. Pokud na ní sáhnete normálně rukou, která bude jinak čistá max. se sníží svítivost o o,ooo prd.

mosoj

Jsem pamětník a na vlastní kůži jsem zažil přechod z obyč. žárovek na halogenové. Nikdy jsem neslyšel báchorku o „prasknutí žárovky“. Ano u některých aut se vlákna přepalují častěji, než-li by bylo zdrávo, ale za to může špatně seřízený regulátor napětí a palubní přepětí.

Za poškození povrchu žárovky může, tak jak píše Hlada, lidský pot a vysoká povrchová teplota baňky. Nikdy jsem se ale nesetkal s tím že by došlo k naprostému zničení žárovky. Může se ale snížit svítivost tím, že sklo baňky přestává být čiré.

cukrar

Path, nesmíte všemu věřit,
nedokážu Vám proč to lidé říkají, ale ze zkušenosti, žárovky beru schválně za sklo, nepocituji problém, synek mě nadává, že mi prasknou…ale on mění častěji žárovku nežli já..
Kde je příčina?

led

Je to rôzne. Pri halogenových žiarovkách malých výkonov do 100W to naozaj nemá taký vplyv. Pri špeciálnych žiarovkách s výkonom 500W – 5 kW to už naozaj poznať je. Prichádza k nerovnomerne rozloženej tepelnej záťaži skla žiarovky. Niekedy vidno na takých žiarovkách rôzne hrboly – vydutá oslabená stena skla.

Michal Kole

Protože lidský pot na žárvce ovlivňuje chemické reakce na žárovce

tom004

Obávám se,že většina odpovědí není přesná.Mastný dotyk jí samozřejmě vadí a dochází k jejímu poškození.

>Při montáži halogenové žárovky se nesmíme dotknout baňky (mastnota z prstů naruší odvod tepla a baňka se v místě dotyku zničí). V případě že se omylem baňky dotknete je třeba před rozsvícením baňku odmastit např. lihem.<

Zdroj: http://www.elkovo-cepelik.cz/zarovky-a-halogenove-zarovky