Proč se při přípitku na lodi neťuká?

Nejlepší odpověď
annas

Cituji ze zdroje:

Neptunovi se má připíjet, až když skutečně plujete. Neťuká se sklem o sklo, ale prsty o prsty, které drţí sklenici. Snad proto, že po lodi se chodí bosky a přehlédnuté střepy na zemi by znamenaly holé neštěstí. Ale i tohle je jen moje spekulace. Možná, že ťukat prsty o prsty má nějaký skrytý význam. Možná, že je to kouzlo, že je to čarování, které má přivolat dobrý vítr do plachet a dobro.

http://pes.do­kola.cz/2010_Rec­ko/Recko%202010­.htm

annas

Už vaše druhá námořnická otázka vzbudila zájem o další námořnické pověry.

Víte třeba proč nosili náušnice? Protože věřili, že jim to zlepší zrak. Kromě toho zlatá náušnice zaručovala pokrytí nákladů spojených s řádným pohřbem pokud byla mrtvola vyplavena na pobřeží

Tetování s tématem kuřat a prasat na nohou zase znamenalo, že přežijí ztroskotání. Prasata a kuřata se vozila na plachetnicích jako zdroj čerstvých potravin. Nu a nešlo si nevšimnout, že právě ona zvířena na rozdíl od lidí velmi často ztroskotání přežila! Prase je totiž prý docela slušný plavec, kuřata sice ne, ale zato se přepravovala v dřevěných klecích, které se na hladině dokázaly udržet. Takže námořníci věřili, že jim vytetované motivy prasat a kuřat můžou v těžké chvíli nějak pomoci.

Smůla se zažene trojím otočením doprava, při každé otočce je nutno si prdnout.

Ptáci a delfíni jsou duše mrtvých námořníků, pokud jsou vidět, znamená to štěstí, když se zabijí, přinese to smůlu.

Podkova na stožáru zažene bouři.

Stříhání nehtů a vlasů při plavbě zlobí Neptuna a nosí smůlu.

Nikdy se nevydávej na cestu první pondělí v dubnu (den kdy Kain zabil Ábela), stejně tak se nesmíš vydávat na cestu na Silvestra (to umřel Jidáš).

Pískání spolehlivě přivolá vichřici.

Farář na lodi nosí smůlu, protože jeho prací je pochovávat mrtvé.

Žralok spatřený u lodi je symbol blízké smrti.

Banány se do proviantu nedávají, protože přivolávají smrt (pověra na praktickém základě; v trsech banánů se občas schovávali všelijací jedovatí brouci).

Ale některé zvyklosti byly celkem sympatické. Například každý, kdo obeplul mys Horn měl nárok na vytetování malé modré hvězdy na uchu. Po pěti hvězdách měl nárok na jednu červenou na čele. Na dvě červené hvězdy se prý zmohly jen dva exempláře, oba žili v Liverpoolu a v několika hospodách měli nárok na pití zdarma.

Na lodi se zásadně při přípitku neťuká. Sám nevím, proč to nosí smůlu, ale tohle se dodržuje za všech okolností.

První přípitek před plavbou patří moři (ať už je pro Njörda nebo Neptuna).

http://www.pal­ba.cz/viewtopic­.php?t=786&star­t=20

anonym

mám ještě jednu otázku v záloze

anonym

Na starých plachetnicích se zvonem posádce oznamovaly další důležité povely. Když ale bocman udeřil na zvon devět úderů, byla to zpráva, že na palubě někdo zemřel. Proto se při přípitku nesmí ťukat, aby se nesešlo devět mužů, kteří by svými pohárky přivolali a odzvonili smrt! …
Druhý důvod k dodržování této pověry pramení z toho, že cinkání by mohli slyšet v moři mrtví námořníci a bylo by jim líto, že oni už pít nemohou.

annas

Nikdy jsem se o tuto tématiku nezajímala, takže spoléhám na to, co najdu. Opět je vidět, že se informace ve zdrojích různí.