annas

Proč se při nemoci srdce nasazuje nitroglycerin?

V které době se přišlo na účinky této výbušniny? Jak asi působí?
Doplňuji:
Omlouvám se. Chtěla jsem dodatek formulovat jinak, ale klikla jsem a stala se chyba.

Na účinek nitroglycerinu prý přišli dělníci-kardiaci pracující v továrně Alfreda Nobela – pokud ráno cítili bolest na prsou, po nástupu na směnu vždycky pominula, protože se nadýchali par nitroglycerinu používaného při výrobě dynamitu. Ale kdy se začal používat nitroglycerin jako lék, nebylo v časopise uvedeno.

Pánové, děkuji za upozornění.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Obsahovou látkou je vazodilatans nitroglycerin­trinitrát. Ten je v buňkách hladkého svalstva přeměňován na oxid dusnatý. Ten ve finále způsobuje vzestup cGMP a následnou relaxaci hladké svaloviny. Ta se projeví dilatací venózního řečiště, tím pádem zvýšením žilní kapacity a snížením venózního návratu (preload), plicního tlaku levé komory i plicního objemu. Snižuje se práce levé komory a spotřeba kyslíku myokardem, poklesem napětí stěny srdeční se zlepšuje i perfuze subendokardiálních vrstev myokardu a dochází k relaxaci hladkého svalstva v oblasti stenóz.
Nepřímým účinkem nitrátů je aktivace baroreceptorových reflexů jako odpověď na pokles krevního tlaku.
Nitroglycerin se používá k přerušení, případně ke krátkodobé profylaxi jednotlivých záchvatů anginy pectoris a u stavů s rizikem záchvatů anginy pectoris (stres nebo fyzická zátěž). U čerstvého infarktu myokardu se může nitroglycerin použít k vazodilatační terapii na jednotkách intenzivní péče za předpokladu hemodynamického monitorování.
Doplňuji:
http://www.medon-solutio.cz/on­line2007/index­.php?linkID=txt7&lan­g=1

Další odpovědi
mosoj

Teda Hanulko pokud je to z vaší hlavy smekám klobouk, který stejně nenosím.
Já bych napsal, že rozšiřuje cévy toť vše.
Doplňuji:
Pro Annas : Výbušnina je TNT ( trinitroglycerin).

vagra

Měli bychom si trošku srovnat pojmy a zkratky-

a/Trinitroglycerol -Nitroglycerin-rozšiřuje cévy
b/TNT-Trinitrotoluen-Tritol-Výbušnina

vagra

Tak nějak si představuji plodnou a klidnou diskuzi.
Důležitý je výsledek a k tomu jsme nakonec v pohodě došli.

mosoj

Annas omlouvám se, nitroglycerin je výbušnina a je základem dynamitu. Aby nebyl nitroglycerin tolik náchylný k iniciaci napouští se tím porézní látka a je to dynamit.
Proč to nevybuchuje při lékařské aplikaci nyní nevím

S tím TNT jsem ulétl, tam má pravdu Vagra.

annas

Nic se neděje. Já se zase tak v těch látkách nevyznám. Občas mě zaujme nějaký článek, ale nejde o můj obor, proto se ráda poučím.

mosoj

Annas tak přeci jenom jsem měl tu asociaci toho TNT . TNT je samozřejmě značka trinitrotoluenu, ale v tom lékařství se nepoužívá nitroglycerin, který je výbušný ale trinitroglycerin ( glyceril trinitrat či trinitrin) a ten není výbušnina.