Zlatý

Proč se při nemoci srdce nasazuje nitroglycerin?

V které době se přišlo na účinky této výbušniny? Jak asi působí?
Doplňuji:
Omlouvám se. Chtěla jsem dodatek formulovat jinak, ale klikla jsem a stala se chyba.

Na účinek nitroglycerinu prý přišli dělníci-kardiaci pracující v továrně Alfreda Nobela – pokud ráno cítili bolest na prsou, po nástupu na směnu vždycky pominula, protože se nadýchali par nitroglycerinu používaného při výrobě dynamitu. Ale kdy se začal používat nitroglycerin jako lék, nebylo v časopise uvedeno.

Pánové, děkuji za upozornění.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Obsahovou látkou je vazodilatans nitroglycerintrinitrát. Ten je v buňkách hladkého svalstva přeměňován na oxid dusnatý. Ten ve finále způsobuje vzestup cGMP a následnou relaxaci hladké svaloviny. Ta se projeví dilatací venózního řečiště, tím pádem zvýšením žilní kapacity a snížením venózního návratu (preload), plicního tlaku levé komory i plicního objemu. Snižuje se práce levé komory a spotřeba kyslíku myokardem, poklesem napětí stěny srdeční se zlepšuje i perfuze subendokardiálních vrstev myokardu a dochází k relaxaci hladkého svalstva v oblasti stenóz.
Nepřímým účinkem nitrátů je aktivace baroreceptorových reflexů jako odpověď na pokles krevního tlaku.
Nitroglycerin se používá k přerušení, případně ke krátkodobé profylaxi jednotlivých záchvatů anginy pectoris a u stavů s rizikem záchvatů anginy pectoris (stres nebo fyzická zátěž). U čerstvého infarktu myokardu se může nitroglycerin použít k vazodilatační terapii na jednotkách intenzivní péče za předpokladu hemodynamického monitorování.
Doplňuji:
http://www.medon-solutio.cz/…

Další odpovědi:

Zlatý

Teda Hanulko pokud je to z vaší hlavy smekám klobouk, který stejně nenosím.
Já bych napsal, že rozšiřuje cévy toť vše.
Doplňuji:
Pro Annas : Výbušnina je TNT ( trinitroglycerin).

Zlatý

Měli bychom si trošku srovnat pojmy a zkratky-

a/Trinitroglycerol -Nitroglycerin-rozšiřuje cévy
b/TNT- Trinitrotoluen- Tritol- Výbušnina

Diskuze k otázce

Zlatý

vagra

Tak nějak si představuji plodnou a klidnou diskuzi.
Důležitý je výsledek a k tomu jsme nakonec v pohodě došli.

Zlatý

mosoj

Annas omlouvám se, nitroglycerin je výbušnina a je základem dynamitu. Aby nebyl nitroglycerin tolik náchylný k iniciaci napouští se tím porézní látka a je to dynamit.
Proč to nevybuchuje při lékařské aplikaci nyní nevím

S tím TNT jsem ulétl, tam má pravdu Vagra.

Zlatý

annas

Nic se neděje. Já se zase tak v těch látkách nevyznám. Občas mě zaujme nějaký článek, ale nejde o můj obor, proto se ráda poučím.

Zlatý

mosoj

Annas tak přeci jenom jsem měl tu asociaci toho TNT . TNT je samozřejmě značka trinitrotoluenu, ale v tom lékařství se nepoužívá nitroglycerin, který je výbušný ale trinitroglycerin ( glyceril trinitrat či trinitrin) a ten není výbušnina.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1605
Zlatý mosoj 1494
Zlatý marci1 1278
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý annas 991
Zlatý gecco 737
Zlatý briketka10 715
Zlatý quentos 714
Zlatý iceT 565
Zlatý arygnoc 499

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.