Adamos00

Proč se práci rukama říká „práce rukama“?

Jako proc se to rika jen kdyz delate rukama a ne treba i tomu kdyz delate kancelarskou praci. To prece taky delate rukama!

Nejlepší odpověď
da ny

Prostě to tak je! A basta fidli!

Manuální práce je práce fyzicky náročná, u pásu a na úkol často náročná otročina.

Pro lahnyho:
často vidím mnoho zedníků, dělníků při stavbě silnic, instalatérů, pánů, kteří v prodejně nábytku (montujících a rozvážejících nábytek), stavbařů a pracovníci jiných řemesel a dělnických profesí lenoší = ulívají se, šetří si práci a zbytečně ji prodlužují.
V některých kancelářích mají očistec, jsou zavaleni prací, pracují ve stresu. Někde s vysokou zodpovědností, v bankách se pracovnice „kácejí“ a pod tlakem a stresem z nedostatečného prodeje produktů (i bossingu) končí na psychiatrii… Přicházejí o práci (tím je jim též neustále vyhrožováno).
Dcera pracuje na FÚ a tam se rozhodně nefláká. Jen si může bez problémů odskočit na WC (ti u pásu nebo kasy to mají horší) a může si odskočit na oběd (načasovat si kdy). Na zdejší OSSZ si musejí napracovat každou hodinu strávenou na lékařském vy/ošetření, i když na to mají ze zákona „nárok“ (jinak přicházejí o peníze).
Každá práce má svá pro a proti. Záleží na zaměstnavateli (vedoucím, řediteli), jakou nasadí laťku, a na zaměstnanci, jak poctivě odvádí svou práci.
V některých odvětvích/oborech jsou dny, kdy není pracovní vytížení 100%, případně okurková sezona ;). Někde je práce nárazová a stresová..

V minulosti se stala velká chyba, dělníci a tzv. pracující inteligence (i ti z kanceláří) byli štváni proti sobě… v podvědomí lidí je to dodnes (stále).

Další odpovědi
anonym

Jiné

Ale po práci rukama v aknceláři Tě nebolí tělo, ruce, záda klouby atd.
A kancelářská práce je o ulívání (syn opravoval počítače ve firmách a říkal, jak se tam ulívají),v práci rukama NEJDE o ulívání, co neodmakáš tak není vidět. A v kanceláři NEDĚLÁŠ NA ÚKOL.Zkus nějakému kanceláčskému říci, že musí za směny vyřídit 30 – 40 –50 žádostí.V tu chvíli to nebude chtít dělat.ALE DĚLNÍK PRACUJÍCÍ RUKAMA MUSÍ!!!! UDĚLAT ÚKOL jinak nedostane výplatu a na konci měsíce končí.Vyhodili už někdy někoho za to, že nevypracoval x spisů???
A ještě chci dodat.Viděl jsi už aby člověk, který pracuje rukama na tři směny RÁD PRACOVAL JEŠTĚ V DŮCHODU?To jen lidi, kteří pracovali v kanceláři se nechtějí té práce zbavit, PROTOŽE CELÝ ŽIVOT NIC NEDĚLALI a pracovat v důchodu jim nevadí.
Ještě jsem neviděl důchodce z kanceláře, aby v důchodu si šel přivydělat rukama.Zase hledá práci kde se nemusí dělat, což znamená v kanceláři.
Lidi co celý život dřeli rukama jsou rádi, ŽE JIM PADL DŮCHOD a o práci nechtějí už ani slyšet.

led

Jiné

Je treba rozlíšiť prácu manuálnu a prácu duševnú. Duševná práca ale neznamená len myslenie bez používania rúk na prácu, tak isto ako manuálna práca neznamená len práca rukami bez myslenia. Tieto činnosti sa prekrývajú.
Práca rukami sa hovorí činnosti, kde prácu tvorí hlavne práca manuálna.
Kancelárska práca, v ktorej prevláda myslenie na manuálnou prácou, ale nemusí hneď znamenať, že fyzicky neunaví.
Každá činnosť vydáva určité množstvo energie a preto si žiada svoj podiel energie doplniť, v opačnom prípade dochádza k zníženiu jej výkonu.

„Ale po práci rukama v aknceláři Tě nebolí tělo, ruce, záda klouby atd.“ vtipná naivita človeka neznalého práce. Práca v kancelárii nie je len posedávanie pri kávičke, klebetenie, robenie si manikúry a podobne. Nie, práca v kancelárii, nazvime to radšej práca na pracovisku (nie každý má svoju kanceláriu, jestvuje aj práca v exterieri) spočíva aj v spracovaní množstva informácií, dát keď pre nedostatok času pracovník dlhú dobu pracuje v jednej (často neprirodzenej) polohe, bez iného uvoľňovacieho pohybu, oči zapálené od neustáleho pozerania do monitoru, okuláru mikroskopu, či iného zariadenia – priestoru, tlačený stresujúcim termínom splnenia práce, to hovorím len o fyzickej časti práce. Ano, neunaví sa ako kopáč pri ceste, s tým súhlasím ale pdlomené fyzické zdravie nachádzame hlavne u týchto kancelárskych krys. Ale niekto predsa musí túto prácu robiť. Život sa bez duševnej, ale ani bez manuálnej práce nezaobíde. Už nežijeme na stromoch. Nehádžte všetkých duševne pracujúcich a „kancelárskych“ pracovníkov do jedného vreca.
Ale to isté platí aj pre manuálne pracujúcich. „Maká“ v pote tváre od vidíš do nevidíš, či už pri páse, alebo na poli, čas je neúprosný, žiada svoju daň. Fyzicky sa vyčerpá počas smeny, ale život, rodina, priatelia chcú viac…
Preto nikdy, opakujem,
nikdy nepreceňujte a ani nepodceňujte prácu svoju ani prácu iného. Najviac chýb v hodnotení práce iného je v neznalosti tejto práce.
Hodnotiť prácu môžem zo svojho pohľadu subjektívne, ale môžem hodnotiť aj objektívne na základe dostupných objektívnych informácií.
Celý produktívny život pracujem ako manuálne, tak i duševne. Boli časy, keď od únavy som nemohla ani zaspať, boli časy, keď „popierajúc lahnyho“ bez prestávky a spánku som duševne, nie fyzicky riešila, úlohu na úkol, v časovom a duševnom strese, pretože práca musela byť vykonaná v termíne, ľudia stáli a čakali a peniaze odtekali kanálom. Po 3 dňoch bez skutočného oddychu (8 hodín a padla) som malú nenápadnú chybičku našla a práca mohla pokračovať. Tak ako lahny, ale nikto z neznalých tejto práce nechápal príčinu mojej únavy a trvali na pokračovaní v práci aj so mnou. Lahny, musela som sa prekonať a prácu dokončiť, až potom som mala nárok na skutočný oddych.
Možno práve preto, že pracujem aj rukami aj hlavou, pracujem aj cez čas, v dôchodku.
Lahny, možno som krutá, ale aj na manuálnu prácu z pohľadu zamestnávateľa, treba fyzicky aj perspektívne výkonného, nie takého, čo po zapracovaní o rok, dva odíde, medzitým pobeháva po lekároch, večne nespokojne spomína na časy munulé… Čo bolo, bol, život sa nezastaví.

Cenobita

Jiné

Jsou dvě základní kritéria, které práci dělí/klasifikují:

• práce fyzická – práce rukama (manuální)

• práce duševní – práce hlavou (intelektuální)

Je jasné, že se to různě prolíná a hranice mezi těmito není přesně daná. Tato hrubá klasifikace většinou moc nestačí, a také nejspíš jen odráží socialistickou klasifikaci beztřídní společnosti (třída pracujících: dělníci a drolníci + pracující inteligence)

Klidně by se daly přidat i další druhy:

• práce řídící

• práce kontrolní

Definice práce: práce je obecně každá smysluplná lidská činnost pro jiné nebo pro budoucnost

klasifikace práce:

dětská práce
nucená práce
domácí práce
školní práce
vězeňská práce
polní práce
lesní práce
umělecká práce
výtvarná práce
literární práce
interpretační práce hudební, dramatická, taneční, akrobatická
strojní práce
vědecká práce
ruční práce
duševní práce

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pr%C3%A1ce

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pr%C3%A1ce

Michálek1245

Protože se prostě dělá rukama a ruce z toho bolí. :) Pokud si nejsi jistý, že rozumíš, doporučuji jednu věc. Mrkni na weby, kde jsou nabídky práce. Třeba tenhle: https://cz.jo­bimi.com/ a něco si tam na měsíc najdi. :D Myslím, že po pár dnech pochopíš, proč se říká práce rukama a práce hlavou. Tím samozřejmě nechci říct, že je jedno lepší a jedno horší. Je to prostě o jiném stylu pracování. 😉

anonym

pro da ny
Syn opravoval počítače a chodil jak po soukromých firmách tak po státních.Vypravoval jak se tam pracuje.Hrají se hry z kanceláře do kaneceláře, mladí si prohlížejí nové mobily a ukazují co to všechno umí, po obědě už se moc nedělá.NEMAJÍ PÍCHAČKY takže když přijdou ± o nějakou tu minutu, tak se nic neděje.
V době nezaměstnanosti jsem se MUSEL HLÁSIT na ÚP.
Paní (slečna), přišla za 5 minut osm, pak šla do další kanceláře, ve čtvrt na devět z ní vyšla z kafíčkem v ruce a pak teprve začla vykonávat svou funkci.
TOHLE BY SI NIKDO Z PRACOVNÍKŮ V ÚKOLE NEMOHL DOVOLIT.
Celý život jsem pracoval v úkole, ale za nynějšího režimu to NENÍ ÚKOL, ALE OTROČINA.Když vám počítají kolik minut za směnu jste byla na záchodě, TAK TOHLE V KANCELÁŘI NEMAJÍ.
Zrovna tak nevím o tom, že by někoho propustili že za směnu NESPLNÍ DANÝ ÚKOL, což je u pracovníků v úkole NORMÁNÍ.První měsíc nesplníte na 100%, tak důtka druhý měsíc VYHAZOV.
Možná máte pravdu s těmi dělníky na stavbách ,ALE TAM NEMAJÍ DOHLED celých osm hodin.Ve firmách jsou kamery a těm se nevyhnete.
A pokud argumentujete bankama a jinýma profesema, TAK ZA TO URČITĚ NEMAJÍ 10 TISÍC.Přál bych jim za těch deset tisíc být 8 hodin pod kontrolou s kamerame a VIDĚLI BY CO JE TO STRES, že neuživí rodinu.
A pokud si myslíte, že mají stres VŽDYŤ MÁME SVOBODU, TAK AŤ JDOU JINAM…toto mně bylo VŽDYCKY ŘÍKÁNO.Nikdo je přece nenutí dělat ve stresu!!!

led

Za čo považujete prácu výtvarníka – maliara a sochára „duševní“, alebo „manuální“. Vyžaduje veľkú spotrebu energie v oboch druhoch práce.
tvorba vychádza z mysle – duševná práca
tvorba rukami – maľovanie, rezba, otesávanie kameňa – manuálna práca
Čo teraz?

anonym

Ano, je to manuální práce, ale uvědomte si, že to NEDĚLÁ V ÚKOLE.Může kdykoliv přestat a zase kdykoliv pokračovat.
Už několik malířů v televizi říkalo, že začnou obraz, pak ho třeba na měsíc odloží, protože nemají inspiraci jak dál pokračovat a po měsíci, dvou opět pokračují.A toto dělají i sochaři nebo další umělci, rukama vytváří umělecké dílo.
a ještě k Vaší odpovědi
Ano, máte pravdu, někde v kanceláři jsou ve stresu,ALE MAJÍ SVOBODU A MOHOU ODEJÍT…toto mně všude říkali.
Bavil jsem už za komunistů s kancelářskými, kteří si stěžovali, že mají málo.Každému jsem říkal, POJĎ DĚLAT K MAŠINĚ A BUDEŠ MÍT VÍC.
Žádný nešel, jejich argument byl ALE TO BYCH MUSEL SMĚNOVAT A TO JÁ NECHCI, raději budu dělat za méně, ale NESMĚNUJU.
Takže už i za komunistů měl každý svobodu kde a jakou práci bude dělat.
Dneska já tu svobodu NEMÁM, protože od padesáti let výš UŽ VÁS NIKDE NECHTĚJÍ a tak člověk musí vzít alespoň nějakou práci i když je méně placená, protože modří ptáci stále vykřikují, PRÁCE JE DOST, ALE LIDEM SE NECHCE DĚLAT, ale že MUSÍME dělat za 10 tisíc a méně to už nikdo z těch modrých ptálů nevidí.
A pokud čtete různé studie o pracovní činnosti, tak všude píšou, že po obědové pauze jde v kancelářích výkonnost dolů.Toto si ale v úkole nikdo nemůže dovolit aby odpočíval tak jako v kanceláři.

led

Tu sa opäť prejavila vaša neznalosť práce iných.
Je veľa takýchto pracovníkov, ktorí majú prácu termínovanú. napríklad výtvarník, návrhár kostýmov pre televízne seriály. Tu sa to robí rýchlo a každý týždeň musí dojsť s novým nápadom a novou prácou.
Poďmena inú profesiu – baet. Veď tu len hopsajú, povie si každý pri zhliadnutí predstavenia, ale tomu všetkému predchádza fyzická drina, niekedy aj 8 hodinové tréningy a prísna životospráva a ak tancuje v klasickom repertoárovom divadle, každý deň iné predstavenie (titul) každý deň mimo skúšania ného diela, musia si fyzicky zopakovať všetko na večerné predstavenie. K tomu všetkému duševná námaha, pretože všetko sa robí spamäti, na hudbu, pri omyle jednoducho nie je čas na opravu… V priemere jedno predstavenie = 1–2 kg úbytok na váhe. Takýto úbytok určite ste nemali počas jednej pracovnej smeny.
Hudobník – huslista, klavirista, vlastne každý ktorý tvorí aktívne, musí mať aj fyzickú kondíciu, aj keď to nie sú vypracované svaly, mohutný hrudník, svaly na bruchu. Skúste denne po stojačky niekoľko hodín hrať na husliach, či „trieskať“ do klavíra. Môžem vás ubezpečiť, že to nie je žiadna sranda.
Umelci toto musia robiť denne, aj keď vy odpočívate.

Vo vašej druhej časti… Slobodnú vôľu odísť má každý, ale urobí to každý? Hovoríte o smenách – za vyše 50 rokov činnosti som mala 5, slovom päť, voľných Silvestrov. Ak bolo treba, robili sme aj v noci a ráno s úsmevom na tvári a únavou tela pracovali ďalej, akoby sme spali v tých najlepších posteliach… Platilo „Dal si sa na to dobrovoľne, tak bojuj a neplač“. O peniazoch nemienim diskutovať, veľa záleží aj od zamestnávateľa, ale tie vykrikované horybilné sumy zarába len pár % z týchto ľudí. Ostatní majú veľakrát nižšie príjmy než „rukami pracujúci“ tj. priemerný príjem pracovníka hárodného hospodárstva, podľa ktorého sa určuje priemerný plat v štáte. Aj my v staršom veku sme nakoniec boli radi, že pracujeme aspoň za ten plat.
Pre mňa osobne a nie som sama práca nekončí koncom pracovnej doby, ale musím sa po nej ešte pripravovať a študovať (aj v mojom penzijnom veku) na nasledujúci deň.
Vy, keď „padla“ 8,5 alebo 12 hodinová smena, tak padla práca a zvyšný čas môžte plne venovať svojim záujmom a oddychu.

Ak ukážku príjmu herca za film:
Pýtala som sa herečky v jednej z hlavných postáv, na koľko jej vlastne prišla hodinová mzda za tento film, kde robila aj fyzicky náročné akcie (známy film v koprodukcii s rakúskym, nemeckým a americkými fimovými spoločnosťami s medzinárodným obsadením). Začali sme to počítať, tj.štúdium scénara, príprava postavy a skúšky, nakrúcanie, postsynchron… a dopracovali sme sa k neuveriteľne vysokej sume 2,45Kčs /hod po zdanení. No nezobrali by ste to, tak dobre platenú prácu?