Löwe

Proč se používá tak stupidní rčení „pro pravdu se každý zlobí“?

Někdy mám pocit, že se používá jen proto, aby se dotyčný ještě více naštval a mělo tak větší váhu. Opravdu mi toto rčení leze krkem.

Nejlepší odpověď
annas

Proč? Protože …

často totiž záleží na tom, kdo pravdu má. Pravdy jsou přátelské i nepřátelské. Jindy jde o tzv. holou pravdu, ale pěkně upravenou.

Aforismy Jana Sobotky o pravdě.

„Lidé se zlobí pro pravdu zvláště tehdy, když ji nemají.
Bojovníci za pravdu obvykle nebojují s největším zápalem proti lži, ale proti nové pravdě.
Vždyť i ve víně je pravda. V krabicovém přiměřeně nižší kvality.“

Další odpovědi
MK44

Asi vzniklo v souvislosti s tím, že se zlobíme, když se provalí něco, co jsme chtěli ututlat. Ale pozor zlobíme se i z jiných důvodů. Třeba když někdo upozorňuje na něco, co my sami považujeme za svůj nedostatek nebo neúspěch. Když Vám neslouží oči a již dávno nosíte brýle a Jóna od naproti začne povykovat, že jste brejloun a pidlovokej, moc Vás to nepotěší. A ještě jednou pozor – zlobíme se, když nás někdo křivě obviní. Například Jóna od naproti Vás nařkne, že jste včera močil na náměstí. Vy se samozřejmě rozlobíte. Bráníte se lži. A tu Jóna, společenský manipulant, vykřikne, že pro pravdu se každý zlobí. Z rčení se stávají stupidní rčení v komunitách, kde se vyskytují stupidní jedinci. A mimochodem – je to právě Jóna, kdo je vyčůraný a nejspíš má zájem to na někoho hodit.

redy

Já to nepoužívám ale k nas…ní to je.

www

Poněvadž většina lidí nemá pravdu (ve svůj neprospěch) ráda..

mosoj

A co tady s tím, když je to pravda. Leze ti to krkem co ?