Proč se používá slovo bohužel?

Je to příslovce a jen nechápu proč se nepoužívá jiné slovo,např.na­neštěstí.
Příslovce „bohužel“ vyjadřuje lítost, politování mluvčího.
No jsem ateista a slovo bohužel mi dost vadí,ale divím se proč to lidi tolik používají.Je to prostě asi zaryté v paměti od malička,jiné vysvětlení nemám.

Díky z odpovědi.

Nejlepší odpověď
iceT

Myslím si,že obě slova mají téměř stejný význam.
např ve větě Bohužel,mám špatné zprávy-Je mi líto,mám špatné zprávy
Dle mého je slovo bohužel kratší a proto se užívá častěji.

Stejně se používá i obráceně želbohu,stejně jako bohudíky nebo díkybohu nebo naštěstí či naneštěstí.
No ale radši si počkej na vysvětlení od annas,to je specialista.

Další odpovědi
annas

Proč? Protože tato modální částice, dříve příslovce, vznikly už velmi dávno stejně jako ostatní pojmenování.

Není to samozřejmě povinnost výraz používat, ale je možné ho nahradit modální částicí „naneštěstí“, která rovněž vyjadřuje lítost

Je to každého rozhodnutí, navíc výraz je spisovný, ustálené slovní spojení, jeho používání není omezené na věřící.

Kdysi se lidé obraceli k bohu, když litovali, že jim v něčem nepomohl, že to špatně dopadlo, že za to bůh může. Výrazem bohudík mu naopak děkovali, když jim pomohl.

Každému vadí jiné výrazy, mně všechny vulgární a urážlivé. Toto ustálené slovní spojení už dávno nevyjadřuje vztah k bohu, ale postesknutí, politování, že se něco nepodařilo.

Z historie pojmenování je jasné, že se slovní význam rozšiřuje, zužuje, pousunuje, přenáší atd. Neplatí to jen o částice bohužel…

MK44

V jazycích někdy přežívají starší výrazy, jejichž původ je v jiné kulturní etapě. Do dneška se desetikoruně říká pětka a málokdo ví proč. Nebo řekneme, že někdo někoho pranýřuje, ovšem například v tisku a nikoli, že by ho uvázal na rinku ke kůlu, což se dříve reálně dělalo. Proto, i když se považujete za ateistu, výrazy jako proboha, sbohem, u Jóviše, u všech svatých, bohudík, bohužel nebo aby to Perun spral, můžete používat bez výčitek svědomí. 🙂

Zbynas

Co chceš slyšet? To je jako kdyby ses zeptal, proč se klávesnice neříká turbodmychadlo.

anonym

MK44 – Když se někdo označuje za ateistu, tak se vyjadřuje v nějakém jazyce či chápání čili ateista je spontánní dogmatista, který má jen pouhý pocit duševní volnosti či volby a to i dnes!

MK44

?

cochee

Na to, že jsi „asi šestnáctiletá holka“ a za ty čtyři měsíce, co se tu producíruješ, tě už asi „4× znásilnili,“ tak máš trošku přechytřelé kecy, ne?

anonym

Hold jsem nadaná, ale za to nemůžu, jen mám občas potřeb se podělit o své zkušenosti, když už se někdo zeptá nebo vy ste snad na tom jinak?

anonym

On jen lže a za tu holku se vydává,je to chlap,kterej tu byl dříve pod jiným nickem.

anonym

http://www.an­tikwariat.cz/mo­bile.php?60,cz_z­zz41-velike-tajemstvi-odhaleny-okultismus-eliphas-levi-veda-tajna-pentagram