annas

Proč se používá při porodnické operaci název císařský řez?

Nejlepší odpověď
vagra

Původ názvu je nejasný.
Zdá se,že svůj název odvozuje od Iex Caesarea ( Císařův zákon),který přikazoval vyjmutí novorozence z břicha matky, jestliže během porodu zemřela.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:fLY­IL512ACoJ:kolec­ko.blog.cz/0702+Kdo­+vytvo%C5%99il+p­omn%C3%ADk+kos­tky+cukru+v+Da%C4%­8Dic%C3%ADch&cd=10&hl=­cs&ct=clnk&gl=czV

Další odpovědi
hanulka11

Jsou dvě všeobecně známé teorie o tom, proč se tomuto chirurgickému výkonu říká císařský. Podle jedné, která je bezpochyby zcela nesprávná, nejde o císaře, ale o středověké císařovny, které prý vyžadovaly porod tímto způsobem, protože je to způsob pohodlnější a snad také šetrnější k postavě. Nepravdivá je ta teorie zejména proto, že pojem císařský řez je starší než středověký, používal se už ve starém Římě. A se starým Římem souvisí i druhá teorie, která se pokládá za možnou. Podle ní se tímto způsobem narodil státník, vojevůdce a spisovatel Gaius Julius Caesar, který se stal doživotním římským diktátorem. Římským panovníkům se na Caesarovu počest začalo říkat caesar, z čehož je v češtině slovo císař a v ruštině car. Takže císařský řez se podle této teorie jmenuje podle císaře Caesara.

S největší pravděpodobností ani toto vysvětlení není správné, i když se tradovalo už za antických dob. Historik Plinius například psal, že zakladatel rodu Caesarů se narodil takto chirurgicky, tedy pomocí řezání. Mnozí odporníci pokládají za stejně nebo ještě více pravděpodobné, že o Caesara tu neběželo, že šlo právě o to řezaní. Že pojmenování porodního chirurgického zákroku vzniklo prostě ze slovesa caedere, které znamená řezat. A s Caesarem se to spojilo až později, nejspíš díky tomu, že jméno Caesar rovněž vzniklo ze slovesa caedere, řezat. Kdybychom totiž jméno Caesar chtěli doslova přeložit, dostali bychom příjmení Řezáč

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/146205?hod­noceni=2